Alman Köy Ekmeği

(Eriş Çapati Unu Denemesi)Eriş Un'un deneme amaçlı göndermiş olduğu Ekmek unundan yapılan Alman Köy Ekmeğinin tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır. Tam buğday unundan yapılma pideye benzer bir görüntüsü ve özel bir lezzeti vardır.


Tariften 1 adet büyük boy Alman Köy Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Alman Köy Ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1/3 Ölçü Kabı Eriş Çapati Unu.

3 Büyük Kaşık ılık Su.

1 Büyük Kaşık  ılık Süt.

1/2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Asıl Hamur İçin:


3.5 Ölçü Kabı Eriş Çapati Unu.

3/4 Ölçü Kabı Eriş Ekmeklik Unu.

320-350 ml Ilık Su.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için Çapati unu, su, süt ve İnstant Maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 12-18 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine diğer unların tamamı, tuz ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş süt ve su ilave edilir. Hamur, 10 dk boyunca mikserde yoğrulur.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, süt, tuz, ön maya ve arkasından unlar ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, hamur kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.

Yoğurma işlemi biten hamur, çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlendirilir.
Hamur, tezgah üzerinde veya silikon matta uç kısımları  göbeğe doğru katlanır ve kat yerleri birleştirilir, yeniden topan hale getirilerek şekil verilir. Son şekli verilen ve topan hale getirilen hamur pişirme kağıdı üzerine ek yerleri aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir ve üzeri usulüne uygun çapraz çizilir. Pamuklu bez ile örtülerek kabarmaya bırakılır.


Hamur kabarmaya hazırKabarmaya hazır hamurun üzeri çizilirÜzeri pamuklu bezle örtülü vaziyette beklemekte.


Kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45-90 dk sonunda iki katına ulaşmış olan hamur fırına verilmeye hazır hale gelir.


Hamur kabarmasını tamamlamış ve fırına verilmeye hazır hamur


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 50-60 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.Genel görünüş.Kabuk yapısıDoku Yapısı
Afiyet Olsun.