Uygun miktarlarda kullanılan Tam Buğday ve Çavdar unları ekmeğe kendine has bir lezzet katmakta ve günlük olarak her türlü yemeğin yanında gidebilecek, hatta tost yapılabilecek bir ekmek ortaya çıkmaktadır. Bu leziz ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 70 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Günlük İki Tahıllı EkmekMalzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


340 ml Su.

1 Küçük Kaşık Pekmez.

1.5 Küçük Kaşık Tuz.

2 Büyük Kaşık Tereyağ.

3 Ölçü Kabı Elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).

1 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu (Yuva Un).

1/2 Ölçü Kabı Çavdar Unu (Doğalsan Un).

2 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Beyaz unun elenmiş olmasına özellikle dikkat ediniz. Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan kendini salması için 5-10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Kümbet ve yırtık.Genel görünüm.
Afiyet olsun.