İçinde beyaz bulunmayan, tam buğday aromasına sahip, özellikle tost yapımında kullanabileceği, bunun yanında kahvaltıda ya da et yemeklerinin yanında rahatlıkla yiyebileceği nefis bir ekmektir. Tarif, "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Tam Buğday Unundan Sandviç Ekmeği
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


3.5 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu.

1 tam 1/4 Ölçü Kabı Ilık Su.

1/4 Ölçü Kabı Zeytinyağı.

1/4 Ölçü Kabı Üzüm Pekmezi.

1/4 Ölçü Kabı Süt Tozu (isteğe bağlı).

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2.5 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Üzerine sürmek için:

Tereyağ.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, Süt tozu, Maya ve Tuz mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş  zeytinyağ, pekmez ve su ilave edilir. Hamur, 8 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Yumuşak kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle su, zeytinyağ, pekmez ve tuz, üstüne de un, süt tozu ve instant maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur ve üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Zeytinyağı, pekmez ve tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle ekmek tavası boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamurun 1/3'lük kısmı göbeğe gelecek şekilde, diğer 1/3'lük kısmı da onun üzerine gelecek şekilde katlanır. Ek yerleri birleştirilerek pürüzsüz kısmı yukarı gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun ekmek tavasına yerleştirilir. Üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması ya da tavayı doldurması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 180 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra ekmek tavası, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde bırakılır. 50-45 - 50 dk boyunca pişirilir.


Uyarı: Pişme esnasında kabuğu aşırı karamelize olacak gibi renk almaya başlarsa üzerine pişirme kağıdı örtülüp, pişirmeye devam edilir.


Tava fırından çıkarıldıktan sonra ters çevrilerek ekmek dışarı alınır, altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavasına konularak kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Tam buğday unlu fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek, tereyağlanırken.
Kabuk.Afiyet Olsun.