Kaju, ülkemizde yeni yeni tanınan, ancak lezzeti ile sevilen farklı bir fıstık çeşididir. Benzeri baharatlar ile karışımından da ilginç bir lezzet oraya çıkmaktadır. Size de ilginç gelecek bu ekmeğin tarifi, Ulrike Skadow'un "Pains" isimli kitabından alınmıştır.


Tariften 2 adet büyük boy Kajulu Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kajulu Ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


400 gr elenmiş Genel Amaçlı Un (Sinangil Un).      

100 gr Tam Buğday Unu (Sinangil Un).

320 ml arasında Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Tereyağ.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Dr. Oetker).    


İlave olarak:

50 gr Kaju fıstığı (doğranmış).  

2 Büyük Kaşık kurutulmuş Dağ Kekiği.

1 Küçük Kaşık Kereviz Tohumu.

1 Küçük Kaşık Nutmeg.  


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kaju Fıstığı


Hamurun hazırlanması için mikser kabına karıştırılmış halde unlar, tuz ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş Tereyağı ve su ilave edilir. Hamur, 6 dk boyunca mikserde yoğrulur. Üzerine Kaju, Dağ Kekiği, Kereviz tohumu, Nutmeg ilave edilip, 4 dk daha yoğrulur. Hamur, kulak memesinden biraz daha yumuşakça kıvamında olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, tereyağ, tuz ve arkasından unlar ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, baharatlar sinyal sesinden sonra ilave edilir, kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır. Baharatlar, hamur kendine gelmeye başladıktan sonra konulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Kulak memesinden biraz daha yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir.


 
Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, topan halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Daha sonra hamur, iki eşit parçaya ayrılır ve 30-35 cm uzunluğunda somun şekli verilir. Uç kısımları yuvarlarlatılır. Ek yerleri aşağıya gelecek şekilde pişirme kağıdına konulur ve üzeri isteğe göre çizilir. Bu haliyle amerikan bezi ile örtülerek ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı en yüksek Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra hamurlar iki katına kabarmış ve fırına verilmeye hazır olacaklardır. Bu aşamada hamurların fazla kalmasına izin vermeyiniz.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar, üzeri iyice ıslatılmış halde pişirme kağıdı yardımıyla fırın taşına itinayla bırakılır. En yüksek derece 5 dk, 200 santigrat derecede ise 25-35 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Yandan görünüş.
Kabuk yapısı
Doku
Kahvaltılık mükemmel olduAfiyet Olsun.