Fırınlanmış Mısır Unlu

Mısır EkmeğiSamsun'dan bir arkadaşım fırınlanmış yöresel mısır unu temin edince yine Samsun'da yemiş olduğum ve fazlasıyla hoşuma giden mısır ekmeğini evdekilerin de tatmasını istemiştim. Mis gibi mısır kokan, lezzetli, rengi daha esmer, ağızda dağılan, katıksız yenebilecek ir ekmek oldu.Enfes Mısır EkmeğiMalzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


3 Ölçü Kabı Fırınlanmış Mısır Unu.

1 Ölçü Kabı Genel Amaçlı ya da Ekmeklik Un (Efsane Un).

300 ml Su (Kaynatılıp, 50 Dereceye ılıtılmış).

1 Büyük Kaşık Yoğurt.

2 Büyük Kaşık Köy Tereyağı.

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık Kabartma Tozu.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle fırın 220 dereceye ısıtılarak içinde mısır ekmeğinin pişeceği kap fırının altından ikinci kata yerleştirilmiş ızgaranın üzerine yerleştirilir. En az 20 dk boyunca hem fırının hem de kabın ısınması sağlanır. Bu tarifte kapaklı demir döküm tencere kullanılmış ve mısır ekmeği demir döküm tencerede pişirilmiştir.


Kap ısındıktan sonra hamurun hazırlanmasına geçilir.


Su, tereyağ ve yoğurt hariç tüm malzeme mikser kabına konur, silikon çırpıcı ile homojen hale gelene kadar karıştırılır. Mikserde yavaş yavaş karıştırılırken tereyağ, yoğurt ve son olarak kaynatılmış ve ısısı 50 dereceye indirilmiş su yavaş yavaş ilave edilir. 4-5 dk iyice karıştırılır.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle kaynatılmış ve 50 dereceye indirilmiş su, tereyağ, yoğurt, tuz, üstüne de unlar ve kabartma tozu konularak hamur programında 9-10 dk kadar yoğrulur.


Elde ise malzemenin içine konulacağı uygun kaba sıvılar hariç tüm malzemeler konulur, silikon ya da tel çırpıcı ile iyice çırpılır. Tahta bir kaşıkla karıştırılırken tereyağ, yoğurt ve kaynatılıp, 50 dereceye kadar ısısı düşürülmüş su ilave edilir. 5-6 dk tahta kaşıkla iyice karıştırılır.


 

Dikkat: Mayasız ekmeklerin en büyük sıkıntısı hamurun kıvamında yatmaktadır. Genelde kek kıvamı tercih edilmekte, ancak bu kıvam mayasız ekmekler için fazla cıvık gelmektedir. Hamur kıvamı; ekmek kıvamından daha cıvık, ancak kek kıvamından da katı olmalıdır. Aksi takdirde ekmeğiniz kabarmayıp, kalıp gibi olacaktır.


Kıvamına gelen hamur, fırından çıkarılan sıcak kabın tabanına dikkatlice yayılır, üzeri düzeltilir ve bıçakla çapraz olarak çizilir.


Pişirme kabının sıcak kapağı dikkatlice kapanarak yeniden fırında ızgaranın üzerine yerleştirilir.


Hamur, 220 santigrat derecede 10 dk, 200 santigrat derecede 10 dk boyunca kapalı kapta pişer. Bu andan sonra demir döküm tencerenin kapağı alınarak, kapaksız halde 1o dk daha pişirilir.


Sıcak kap dikkatlice dışarı alınarak ters çevrilip pişmiş olan Mısır Ekmeği çıkarılır.


Pamuklu beze sarılıp biraz soğuması beklenir. Biraz demlenince sıcak sıcak afiyetle yenir.


Afiyet Olsun.Get Adobe Flash player