Temel Beyaz EkmekBeyaz ekmek her ne kadar tam buğday ekmeği kadar lifli ve dolgun olmasa da, günlük olarak sık sık yenebilecek bu nefis ekmeğin tarifi "The 100 Best Vegan Baking Recipes" isimli kitaptan uyarlanmıştır.


Tariften 1 adet orta boy Temel Beyaz Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Temel Beyaz Ekmek.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


1 Ölçü Kabı Ilık Su.

2 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Kuğu Un).

1 Ölçü Kabı Yüksek Glutenli Un (Eriş Un).

3 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


* Yüksek Glutenli Un yerine baklavalık/Böreklik Un Kullanılabilir.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına sırasıyla unlar, şeker, tuz ve maya konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır. Arkasından mikser düşük hızda çalıştırılırken sırasıyla yağ ve su dökülerek yoğurmaya devam edilir. Hamur, 5-8 dk boyunca mikserde yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle su, yağ, şeker, tuz arkasından unlar ve İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortama uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Uç kısımları  göbeğe doğru katlanır ve kat yerleri birleştirilir ya da hamurun kendisini toplaması için bir süre bekletilir. Ek yerleri aşağıya gelecek şekilde fırıncı küreğinin üzerine serilmiş pişirme kağıdına yerleştirilir, üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar sonra kabarmış olan hamur, usulüne uygun olarak fotoğraflarda görüldüğü gibi simetrik şekilde çizilir.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alttan bir üst rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 35-40 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin üzeri yeterince karamelleştiğinde fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen üstüne silikon fırça yardımı ile zeytinyağ sürülür ve ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Temel Beyaz Ekmek üst görünüş.
Yandan görünümü.
Kabuk detay.
Fırından alınır alınmaz dilimlenmiş ve sıcak sıcak tüketilmekte.
Afiyet Olsun.