Keten tohumunun verdiği lezzet ve Tarhun otunun kendine has aroması kupa ekmeği formatında çok beğenilen ekmekçikler olarak ortaya çıktı. Hem kahvaltıda hem de yemeklerin yanında severek yenildi.


Tariften 11 adet küçük boy Kupa Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kupa Ekmekleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


350 ml Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.  

1 Büyük Kaşık Şeker.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

4 tam 4/5 Ölçü Kabı elenmiş Genel Amaçlı Un (Olin Un).  

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Dr. Oetker).    


İlave olarak:

1/2 Ölçü Kabı Keten Tohumu (Islatılmış, yıkanmış).

2 Büyük Kaşık Tarhun Otu.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Bir gece öncesinden iyice yıkanmış olan keten tohumları bolca suya bastırılır. 8-10 saat arasında bekletilir. Bu süre sonunda keten tohumları yumuşamış ve su da köpürmüş olacaktır. Köpürmüş olan suyunu dökünüz ve keten tohumları iyice yıkanarak süzdürünüz. Keten tohumları ne kadar ıslak kalırsa, hamura katılacak su miktarı da o denli azalacaktır.


Hamurun hazırlanması için mikser kabına un, tuz, şeker ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş yağ ve su ilave edilir. Hamur, 6 dk boyunca mikserde yoğrulur. Islak keten tohumlarını da düşünerek, ilk yapılan hamurun cıvık olmamasına özen gösteriniz. Üzerine tarhun otu ve keten tohumları ilave edilip, 4 dk daha yoğrulur. Keten tohumları iyi süzülmemiş ise MUTLAKA hamuru cıvıklaştıracaktır. Bu durumda bir miktar un ilave edilmesi gerekebilir. Hamur, kulak memesinden biraz daha yumuşakça kıvamında olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, yağ, keten tohumları, şeker, tuz ve arkasından un, tarhun otu ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır. Tarhun otu ve keten tohumları, yoğrulmanın sonuna doğru ilave edilmelidir.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Kulak memesinden biraz daha yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir. Bu uygulamada fırın 50 santigrat dereceye getirilerek hamur fırın içinde 30 dk içinde iki katına çıkarılmıştır.


 
Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Hafif unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, topan halde 10 dk boyunca dinlendirilir.


Daha sonra hamur, göz kararı veya tartı yardımıyla 11 eşit bezeye (120'şer gr) ayrılarak el ayası yardımıyla yuvarlatılır ve ek noktası alta gelecek şekilde tezgaha dizilir.


Bu esnada 11 adet uygun porselen (mutlaka iyi kalite porselen olacaktır, aksi takdirde ısıyı görünce çatlayabilir) zeytinyağı ile komple yağlanır. Yağ ne az, ne de fazla olmalıdır.


Bezeler, pürüzsüz yüzeyleri en üste gelecek şekilde dikkatlice kupalara yerleştirilirler ve üzerleri amerikan/pamuklu bez ile örtülerek ikinci kabarma için yeniden 50 derecede ısıtılmış fırına bırakılır.


Yaklaşık 30 dk sonrasında hamurlar kupaların üzerinden 2-3 cm çıkmaya başlayınca hamurlar artık fırına verilmeye hazır demektir. Daha fazla beklemesine müsaade etmeyiniz.


Kupadaki hamurlar fırına verilmeye hazır.205 santigrat derecede 45-55 dk boyunca pişirilir. Ekmeklerin üzerleri çok kızarırsa pişirme kağıdı örterek yanmalarını engelleyiniz.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca kupalar fırından alınır. Ekmekleri kupalardan çıkarmak için sapından tutulan kupa sertçe diğer elinizin avuç içine bir kaç defa vurularak içinde ekmek serbest hale getirilir ve kupa ters çevrilerek ekmek dışarı alınır. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Fırına verilme öncesinde kupalar hazır durumda.
Kupa ekmekleri fırından çıkmış durumdaYakın görünüm.Üstten görünüm.
Kupa ekmekleri dinlenmekte.Yakın görünüm.Afiyet Olsun.