Görüntüsü ve lezzeti ile ilgi çeken, kahvaltı için mükemmel bir ekmek olan, uzun süreli taze kalabilen ve çay yanında mükemmel giden lezzetiyle sık sık yapacağınız bu tarif "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Cevizli Özel Ekmek
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


1.5 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1.5 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu.

1 Ölçü Kabı Ilık Su (arzu edilirse yarı yarıya su ve süt kullanılabilir).

4 Büyük Kaşık Tereyağı (oda sıcaklığında).

1 Büyük Kaşık Şeker.

1/4 Ölçü Kabı Süttozu (Tercihe Bağlı, süt kullanılırsa gerekmez)

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Tuz.

2.5 Küçük Kaşık İnstant Maya.


İlave malzemesi:

1.5 Ölçü Kabı Ceviz (ayıklanmış, iri kırılmış, hafifçe kavrulmuş).

3 Büyük Kaşık Tereyağ (oda sıcaklığında).


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle Unlar, Süt tozu, Şeker, Tuz ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş tereyağ ve su (veya su-süt) ilave edilir. Hamur, 8 ila 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Kulak memesi kıvamını alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; unlar ve maya hariç tüm malzemeler öncelikle sıvılar olmak üzere kazana konulur, üstüne de unlar ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur, üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Rulo haline geririlerek küçük ceviz büyüklüğünde bezeciklere ayrılır.


Bundan sonrasırasıyla yapılacak işlem;


Öncelikle büyük boy ekmek tavası zeytinyağı ile hafifçe yağlanır.


Ekmek tavasının tabanı büyüklüğünde pişirme kağıdından parça kesilir ve pişirme tavasının tabanına yerleştirilir.


Kesilmiş olan mini bezeciklerden sıkışık olmayan bir sıra halinde tavanın kağıt serili tabanına döşenir.


Bezecikler tabana serpiştirilmiş durumda.


Üzerine ceviz serpiştirilir.


Katman halinde ceviz ve bezeciklerin üzerine uygun bir fırça yardımıyla tereyağı sürülür.


Ceviz serpiştirilmiş ve tereyağ sürümüş haliAynı şekilde ara katın yapımı gerçekleştirilir; bezecikler sıralanır, aralarına cevizler serpiştirilir ve tereyağ sürülür.


Ara kat için bezeler yerleştirilmiş.Cevizler serpiştirilmiş ve tereyağ sürülmüş.Son olarak en üst kat döşenir ve üzerine de kalan ceviz serpiştirilir. Son kata tereyağ sürülmez.


Son kat bezeler de serilmiş ve üzerine kalan ceviz serpiştirilmiş.Tava yeterince büyük temiz bir poşete yerleştirilerek ağzı bağlanır. Uygun poşet yok ise üzeri amerikan bezi ile kapatılarak ikinci kabarmaya alınır.


İkinci kabarmada hamurun çok fazla kabarmasına müsaade edilmeden 45 -60 dk arası beklenir. Hamurun fırın kabarmasını yapabilmesi için aşırı mayalandırılmaması önemlidir. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 180 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra Ekme Tavası fırına verilir. Tava alttan ikinci kat rafına yerleştirilmiş gelecek şekilde yerleştirilir. Ekmeğin üzeri altın rengini alacak şekilde 20 dk, üstü pişirme kağıdı kapalı olarak da 25-35 dk daha boyunca pişirilir.


Ekmek Tavası fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, üzerine tereyağ sürülür. Hava alabilecek bir şekilde ızgaraya konur, üzerine de pamuklu bez örtülerek dinlendirilir.Ekmek Tavası fırından henüz çıkmış durumda.
Ekmek, tavasından çıkarılmış durumda.
Yakın görünüm.Kabuk ve doku.


Afiyet Olsun.