Kolay Günlük Tahılı Ekmek

(Pain Ordinaire a Grains)Hemen her gün yapılabilecek hem tadı hem görüntüsü ile iştah açan bu lifli nefis ekmeği tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır.


Tariften 1 adet büyük boy Günlük Tahıllı Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Günlük Tahıllı Ekmek.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


2 Ölçü Kabı elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).

1 tam 3/4 Ölçü Kabı Tahıl Unu Karışımı (Doğalsan Alman Ekmeği Unu).

1.5 Ölçü Kabı Su.

1 Büyük Kaşık Yoğurt.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 tam 1/2 Büyük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına unlar ve suyun tamamı alınarak bulamaç olana kadar kısa süre karıştırılır ve 20 dk boyunca suyun un tarafından emilmesi için bekletilir. Mikser çalıştırılırken maya, tuz ve yoğurt ilavesi yapılarak 10 dk boyunca düşük hızda yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle su, yoğurt, tuz arkasından unlar ve maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ön mayanın durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Tezgah üzerinde veya silikon matta 10 dk daha dinlenmesi beklenir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Şekil verilmiş ve ikinci kabarmasına bırakılmış hamur
İkinci kabarmasını tamamlamış ve çizilmeye hazır hamurHamur fırın genişliği dikkate alınarak topan şekline getirilir, ek yerleri yukarıya getirilecek şekilde unlanmış kalıba konularak pamuklu bez örtülüp ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar sonra kabarmış olan hamurun üzeri keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla usulüne uygun aralıklı çift çizgi ile derince çizilir.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derece 10 dk, 200 santigrat derecede de 45-50 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Üstten görünüş.
Genel görünüş.
Yandan görünüş.
Kabuk Detay.


Afiyet Olsun.