Yassı EkmekÖzellikle kahvaltılarda sıcak sıcak yenecek, bol kıtır kabuklu yassı ekmeğin tarifi "The Cook's Encyclopedia of Bread" adlı eserden alınmıştır. Sıcak olarak arasına peynir konulmak suretiyle doyumsuz bir lezzeti vardır.


Tariften yaklaşık 900 grlık 1 adet Yassı Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Yassı Ekmek.


Uyarı: Bazı fotoğrafların üzerine imleci sürüklerseniz, değiştiğini göreceksiniz. Fotoğrafın altına uyarı konulmamıştır.


Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Ön Maya için:


125 ml su.

125 gr (1 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur için:


300 ml Su.

500 gr (yakl. 4 tam 3/5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

Hazırlanmış olan Ön Mayanın tamamı veya aynı miktarda ekşi maya.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Büyük Kaşık Aktif Kuru maya.


Üzerine Sürmek İçin:

1/2 Ölçü Kabı Yulaf Ezmesi.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba tüm malzemeler konulur ve tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar iyice karıştırılır. Duş bonesi ile kapatılarak 3-4 saat arasında fermantasyonu sağlanır. 3-4 saatten daha uzun süreler için buzdolabında bekletilebilir.


Ön Maya hazır olduktan sonra asıl hamurun hazırlanmasına başlanılır. Bunun için un, Aktif  Kuru Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından bu karışımın üzerine Ön Maya eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş su dökülür. Hamur, 4 dakika boyunca mikserde yoğrulur ve üzerine tuz ilavesi ile 8 dk. daha yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle su, aktif kuru maya arkasından Ön maya ile en üste de un konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Viskoelastik kıvam alan hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ön mayanın durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.Sarıkız sayesinde bir saat dolmadan 4-5 katına ulaşan hamur.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Topan şekil verilmiş ve pişirme kağıdı üzerine yerleştrilmiş hamur.


Taş Ekmeği tekniğinde anlatıldığı gibi tezgah üzerinde uçları dışarıdan merkeze gelecek şekilde toplanarak topan şekil verilir. Şekil verilmiş hamur, pişirme kağıdı üzerine ek yeri aşağıya gelecek şekilde yerleştirilir. Son kabarma için de üzerine pamuklu bir bez örtülerek 2 kat olması beklenir. Bu süre de ortam sıcaklığına göre 1-1.5 saat civarında sürmektedir.


Şekil verilmiş ve üstü süslenmiş hamur.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.İkinci kabarmasını da tamamlamış olan hamur el ayası yardımıyla nazikçe yassı hale getilir ve su püskürteci yardımıyla nemlendirilir. Nemlenmiş olan hamurun üst taraflarına yulaf ezmesi serpilerek yapıştırılır. Aynı şekilde fırın kapağı da açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derece 5 dk ve 200 santigrat derecede de 25-30 dk boyunca pişirilir. İlk 10 dk içinde aynı şekilde ara ara su püskürteci yardımıyla fırın duvarlarına doğru su püskürtülmelidir. Son 10-15 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Altı yeterli kızarıklığa ulaşmış ve tok ses çıkaran ekmek fırından alınır, ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Yassı ekmek fırından çıkarılmış durumda.
Kabuk yapısı.

Kabuk ve doku görünümü için imleci fotoğrafın üzerine sürükleyiniz..
Yassı ekmek kısa zamanda tüketildi.Afiyet Olsun.