Her evin ihtiyacı, özellikle tost yapımında kullanabileceği, bunun yanında kahvaltıda ya da hafif yemeklerin yanında rahatlıkla yiyebileceği yumuşak ama bol çekirdekli nefis bir ekmektir. Tarif, "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Patatesli Tost Ekmeği
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)Ön Maya İçin:


1 Ölçü Kabı Ekmeklik Un (elenmiş/Olin Un).

1 Ölçü Kabı  Su.

1/3 Küçük Kaşık İnstant Maya (YuvaMaya).


Asıl Hamur İçin:


1.5 Ölçü Kabı Elenmiş Genel Amaçlı Un (Ankara Un).

1/2 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu (Ova Un).

1/2 Ölçü Kabı Çavdar Unu (Doğalsan Un).

1/2 Ölçü Kabı Haşlanmış Patates (Püre yapılmış).

1/5 Ölçü Kabı Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Zeytinyağı.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 tam 1/4 Küçük Kaşık Tuz.

1/2 Ölçü Kabı Ayıklanmış Kabak Çekirdeği.

1 Büyük Kaşık Mavi Haşhaş.

1 Büyük Kaşık Susam.

2 Küçük Kaşık İnstant Maya (YuvaMaya).Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için un, su ve yaş maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 8 - 24 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine diğer unların tamamı, patates, yağ, şeker, tuz ve maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş su ilave edilir. Hamur, 8 dk boyunca mikserde orta hızda yoğrulur. Kabak Çekirdeği, susam ve haşhaş ilave edilerek 2-4 dk daha mikserde orta hızda yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır. Uygun kıvam alan ve top haline getirilmiş olan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle ön maya, su, patates, yağ, şeker ve tuz, üstüne de unlar ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye kadar çalıştırılır. Bu arada sinyal sesinden sonra Kabak Çekirdeği, susam ve haşhaş ilave ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur ve üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle tost kalıbı boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü özenle katlanır, ek yerleri dikkatlice birleştirilir ve ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun tost kalıbına yerleştirilir. Üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması ya da tavayı doldurması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 180 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


Hamur, gözlemlenir ve tost kalıbını doldurmaya yakın kalıbın kapağı takılarak kapatılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra Tost kalıbı, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde bırakılır. 55-60 dk boyunca pişirilir.


Kalıp fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, kapağı açılır ve ters çevrilerek ekmek dışarı alınır, altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar kalıbına konularak ağzı açık halde kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek kalıbından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Tost Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek.
Kesit ve doku.Afiyet Olsun.