Söke Hazır Karışımları


Aslında "Hazır Karışım" değil, "Hızır Karışım" olmalı imiş. Her biri farklı özellik ve lezzette yedi ayrı adet Söke Hazır Karışımları, özellikle uğraşmak istemeyenler, farklı lezzet peşinde koşanlar, garantili ekmek yapmak isteyenlere yönelik hazır paketler şeklinde hazırlanmış. İçlerinde yarımşar kg ağırlığında 2 büyük paket Un karışımları, yanında da kullanıma hazır 2 küçük paket aktif kuru maya çıkmakta. Arzu ettiğiniz çeşidini seçerek gayet pratik bir şekilde sadece su ilavesi ile gerek EYM'de, gerekse de elde ekmek yapımına başlayabilirsiniz.


Söke Hazır Karışım paketinden 2 büyük paket un karışımı, 2 küçük paket de aktif kuru maya çıkmaktadır. Yukarıda Çavdar ekmeği karışımını görmektesiniz.Malzemeler:


900 gr. Ekmek için:


1 tam 1/3 Cup (320 ml) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

500 gr. Söke Hazır Karışım Ekmeklik Un (Pakette 2 adet mevcut).

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Aktif maya (Pakette 2 adet mevcut).Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


EYM'nın hamur kazanına sırasıyla su ve paketten çıkan Hazır Karışım Un konulur, üzerine paketten çıkan aktif kuru maya serpilir.Uyarı: Geciktirmeli program uygulanacak ise unun suya karışarak Mayanın su ile erken temas etmesini önlemelisiniz.


EYM'nın hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Beyaz ekmek programı (genellikle 1 numaralı program), 1 kg. ağırlık, koyu ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Bu uygulamada aynı zamanda ard arda 7 adet hazır karışım ekmeği yapılmış, TAMAMINDA memnuniyet verici şekilde Tepe Kümbeti ve Maya Sönüm Yırtığı oluştuğu görülmüştür. EYM ile yapılan uygulamalarda aynı karışım ve aynı miktar su kullanıldığında (mutfak sıcaklığı aşırı soğuk ya da sıcak değilse) genel olarak aynı başarı yakalanmalıdır. Dolayısıyla Söke Hazır Karışımları ile hem kendinizi ve hem de EYM'lerinizi başarı ile test edebilirsiniz.Söke Geleneksel Ekmek Unu Karışımı Ekmeği.Söke Köy Ekmeği Karışımı Ekmeği.Söke Tam Buğday Unu Karışımı Ekmeği.Söke Ruşeym İlaveli Ekmek Karışımı Ekmeği.Söke 7 Tahıllı Un Karışımı Ekmeği.Söke Yulaf Ekmeği Karışımı Ekmeği
Söke Çavdar Unu Karışımı Ekmeği.
Tahıl Karışımları olmasına rağmen çok başarılı bir doku ortaya çıkmakta.Tüm Hazır Karışım Ekmeklerde Tepe Kümbeti ve Maya Sönüm Yırtığı ikna edici seviyede ortaya çıkmaktadır.Karışımların tamamının lezzeti farklı ve beğenilmekte. Benim damak tadım açısından Köy Ekmeği ve 7 Tahıllı Karışım bir adım öne çıktılar...Afiyet olsun.