Ciabatta

(Eriş Yüksek Glutenli Un Denemesi)Eriş Un'un deneme amaçlı göndermiş olduğu Yüksek Glutenli Undan yapılan Ciabatta'nın tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır. Kahvaltılık ya da yemek yanında çok iyi giden pide benzeri hafif bir ekmektir.


Tariften 2 adet orta boy Ciabatta çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Ciabattalar.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1 Ölçü Kabı Eriş Ekmeklik Un.

2/3 Ölçü Kabı ılık Su.

3 Büyük Kaşık ılık Süt.

1/4 Küçük Kaşık Şeker.

1/2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Asıl Hamur İçin:


2.5 Ölçü Kabı Eriş Yüksek Glutenli Un.

3/4 Ölçü Kabı Ilık Su.

1/2 Büyük Kaşık Zeytin yağı.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1/2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için Yüksek Glutenli un, su, süt, şeker ve İnstant Maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 12 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır.


Ön maya hazır olunca Asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine diğer unun tamamı, tuz ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş zeytinyağı ve su ilave edilir. Hamur, 5 dk boyunca mikserde yoğrulur/çırpılır. Hamur, çok cıvık kıvamda olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, zeytinyağı, tuz, ön maya ve arkasından un ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, hamur kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde yoğrulması pratik olmadığından tercih edilmemektedir.


Daha  sonra bol unlanmış elde topan şekil verilir. Akıcı kıvamdaki hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 3 kat olması  için beklenir. Ön mayanın durumuna uygun olarak bu süre 60-120 dk civarında değişmektedir.


Yoğrulması tamamlanan hamur tezgah üzerinde şekillendirilmiş durumdaKabarma kabına alınmış durumdaKabarma kabında üzeri duş bonesi ile kaplı durumda


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur ezilmeden iki eşit parçaya bölünür ve yaklaşık 25-30 cm uzunluğunda, 6-7 cm genişliğinde dikkatlice açılır. Pürüzsüz yüzeyi yukarı gelecek şekilde hamur pişirme kağıdı üzerine yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek kısa süreli ikinci kabarmaya bırakılır.İkinci kabarmasını tamamlamış hamurİkiye ayrılan hamur şekillendirilmiş ve ikinci kabarmaya hazır durumda


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 20 dk bir kabarma süresi sonunda bir miktar kabarmış olan hamur fırına verilmeye hazır hale gelir.


Fırına verilmeye hazır hamurlar


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 20-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.Genel görünüş.Kabuk yapısıDoku Yapısı
Afiyet Olsun.