Günlük Kolay Ekmekler

(Pain Ordinaire)Son zamanlarda piyasada çok miktarda yoğrulmayan ekmek tekniğine dayalı ekmek kitapları ve bu kitapların önerdiği yöntemler görülmeye başlanmıştır. Bu ekmekler de benzer bir teknik ile yapılmakta, emeği az, lezzeti çok, kıtır kabuklu ekmekler olarak önerilmektedir. Oysa az olan emeğin arkasında çok ciddi bir tecrübe birikimine ihtiyaç duymaktadır.

Aşağıdaki uygulamada yöntemin püf noktaları da ele alınacak ve bu gerçekten çok nefis ekmeklerin yapımı detaylı olarak verilecektir. Tarif, Nancy Baggett'in "Kneadlessly Simple" adlı eserinden uyarlanmıştır.


Tariften 2 adet orta boy Günlük Kolay Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kolay Ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


475 gr (3 tam 4/5 Ölçü Kabı) elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).      

400 ml soğuk Su.                                                          

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.                                    

3/4 Küçük Kaşık İnstant maya (Dr. Oetker).      Not:


Aynı ekmeği Tam Buğday Unlu Yapmak için un miktarı:

200 gr (1 tam 3/5 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu (Sinangil)

275 gr (2 tam 1/5 Ölçü Kabı) Ekmeklik Un (Olin Un)  

kullanmak yeterli olacaktır.                


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kabartma kabına un(lar), tuz ve maya konularak silikon karıştırıcı ile homojen hale gelene kadar çırpılır. Arkasından;

ya tahta spatula ile soğuk su azar azar ilave edilerek bir kaç dk her yanı iyice ıslanıncaya kadar karıştırılır,

ya da mikserde soğuk su azar azar ilave edilerek bir dk her yanı iyice ıslanıncaya kadar karıştırılır.


Hamur sadece karıştırılmalı, yoğrulmasına müsaade etmeden dışarı alınmalıdır.


Üzeri duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yerde 6-8 saat arası bekletilir. Hamurun üzeri göz göz olmalı, iki-üç kat kabarmış olmalıdır.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kesinlikle aşırı kabarmaya izin verilmeden, hafif un serpilmiş olan tezgahın ya da silikon matın üzerine alınır ve 2 eşit parçaya bölünür. Her bir beze pürüzsüz yüzeyi dışa gelecek şekilde baget şeklinde katlanır, ek yerleri el ayası ile birleştirilir, ek yerleri aşağıya gelecek şekilde pişirme kağıdı serili kürek üzerine yerleştirilir. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 20 dk. önce fırının en alttan bir üst rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı FANLI olarak 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurların üzerine, keskin bir bıçak ya da jiletle usulüne uygun olarak verevine açılı dört çizgi çizilir. Kürek ve pişirme kağıdı yardımıyla fırında ısınmış olan taşın üzerine bırakılır.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan hamurlar, fırın taşına  itinayla bırakılır. FANLI olarak 220 santigrat derece 10 dk, yine FANLI olarak 200 santigrat derecede 20-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde 9-10 kez su püskürtülür. Son 15 dk içerisinde pişirme kağıdı dışarı alınarak fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Günlük Kolay Beyaz Ekmek.
Yakın görünüş.
Kabuk yapısı
Günlük Kolay Tam Buğday Ekmeği.Doku
Ekmekler Bir Arada.Afiyet Olsun.