Et yemekleri ile peynir yanında çok güzel giden, sarımsağı sevenlerin vaz geçemeyeceği ancak sarımsak sevmeyenlerin uzak durması gereken nefis ekmeklerin tarifi, Ulrike Skadow'un "Pains" isimli kitabından alınmıştır.


Tariften 2 adet orta boy Sarımsaklı Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Sarımsaklı Ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


500 gr elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).      

125 gr Cankız.

1 Büyük Kaşık Zeytinyağı.

270 ml Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Kişniş.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Dr. Oetker).    


İlave olarak:

1/2 Baş sarımsak (kıyılmış, kavrulmuş).                    


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


SarımsaklarSotelenmiş halde


Hamurun hazırlanması için mikser kabına Cankız, tuz üzerine unun tamamı, kişniş ve instant maya ilave edilir. Mikser düşük devirde çalıştırılırken yavaş yavaş zeytinyağı ve su ilave edilir. Hamur, 6 dk boyunca mikserde yoğrulur. Üzerine kavrulmuş sarımsak ilave edip, 4 dk daha yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’de yoğurmak için; öncelikle su, kavrulmuş sarımsak, tuz, Cankız ve arkasından unlar ve instant maya konularak hamur yoğurma programında bitinceye kadar çalıştırılır, kabarmaya geçmeden dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır. Sarımsaklar en baştan konulabilir.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Kulak memesinden biraz daha yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir.


 
Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, topan halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Daha sonra hamur, iki eşit parçaya ayrılır ve somun şekli verilir. Uç kısımları yuvarlarlatılır. Pişirme kağısı üzerine ek yerleri aşağıya gelecek şekilde konulur ve hamurlar verevine beşer çizgiyle usulüne uygun olarak çizilir. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İlk kabarma sonrası şekillendirilmiş hamurlarİkinci kabarması tamamlanmış ve fırına vermeye hazır halde olan hamurlar


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı en yüksek Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra hamurlar iki katına kabarmış ve fırına vermeye hazır olacaklardır.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar, fırın taşına pişirme kağıdıyla birlikte itinayla bırakılır. En yüksek derece 5 dk, 220 santigrat derecede ise 20-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Üstten görünüş.
Yakın görünüş.
Kabuk yapısı
Doku
Afiyet Olsun.