Kahvaltı Ekmekçikleri

(Petit Pains Au Lait)Yine Fransa kökenli bir uyarlama olan kahvaltı ekmekçikleri, özellikle sıcak olarak kahvaltıda tüketilecek tarzda vefis ekmekçiklerdir. Fırından çıktığı anda  katıksız bir  şekilde zevkle yenildiği ve hemen favoriler listesinde yerini aldığının belirtilmesi bu ekmekçikler hakkında fikir verecektir. Kahvaltı ekmekçiklerinin tarifi "The Cook's Encyclopedia of Bread" isimli kitaptan alınmıştır.


Tariften 12 adet Kahvaltı Ekmekçiği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kahvaltı Ekmekçikleri.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


4 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Sinangil Un).

1 Büyük Kaşık Şeker.

1/4 Ölçü Kabı Tereyağ, eritilmiş.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Ölçü Kabı + 1 Büyük Kaşık Tam Yağlı Pastörize Süt.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, şeker, tuz, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken yağ ve süt ilave edilir. Hamur, 12 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle süt, tereyağı, şeker, tuz, üzerine un, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilen hamur, hamur bıçağı ya da uygun bir bıçak kullanılarak 12 eşit parçaya bölünür. Her iki el ayası yardımıyla yuvarlanarak topan hale getirilir. Ek yerleri aşağıya getirilecek şekilde pişirme kağıdı üzerine hamurların büyümesi de dikkate alınarak yerleştirilir. Arkasından keskin bir bıçak veya jilet yardımıyla açı verilmeden dikine çapraz çizilir. Üstlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 10 dk, 200 santigrat derecede 15-20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmekçiklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmekçiklerin altına bakılarak kontrol edilir. Yeterince pişince hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Afiyet Olsun.