Cornetti

(Bologna Zeytinyağlı Ekmekleri)Orijinal tarifinden biraz değiştirilerek özellikle kahvaltı ve hafif yemeklerin yanında gözleme lezzeti ile mükemmel giden bu ekmeklerin tarifi Nick Malgieri'nin "The Modern Baker" isimli kitabından uyarlanmıştır.


Tariften 3 adet orta boy Cornetti çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Cornettiler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)Malzemeler:


1.5 Ölçü Kabı + 1 Büyük Kaşık ılık Su.

1/4 Ölçü Kabı Zeytinyağı (mümkünse sızma).

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık Şeker.

5 Ölçü Kabı elenmiş Genel Amaçlı/Ekmeklik Un (Olin Un).

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


İçine sürmek için:

Zeytinyağı (Yeterince ).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına un, tuz, şeker ve maya konularak silikon çırpıcı ile homojen hale gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra su ilavesiyle yoğrulmaya başlanır, yavaş yavaş suyun tamamı eklenir. 2 dk boyunca yoğrulur, daha sonra 10 dk ara verilir.  Arkasından zeytinyağı da ilave edilerek 8 dk daha yoğrulur. Ortaya kulak memesinden yumuşak kıvamlı pürüzsüz bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de yoğurmak için; malzemeler yukarıda yazılı sıraya uygun olarak kazana yerleştirilir,  hamur programında yoğurma bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğurma bittiğinde kabarmayı beklemeden hamur dışarıya alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Yağ ve tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur, terazi yardımıyla tartılarak (ya da göz kararı) hamur bıçağı ile üç eşit parçaya ayrılır. Her bir beze öncelikle topan yapılarak 10 dk boyunca dinlendirilir.


Her bir beze yaklaşık 35-40 cm boyunda ve 30-35 cm genişliğinde olacak şekilde üçgen halinde açılır. Pürüzsüz yüzeyi alta gelecek şekilde serilir ve iç tarafı zeytinyağı ile iyice yağlanır. Kruvasan sarar gibi üçgenin geniş tarafından dar tarafına doğru sıkıca sarılır. Somunlar, uç kısımları alta gelecek şekilde pişirme kağıdına sıralanırlar ve ikinci kabarma için üzerleri pamuklu bezle/amerikan beziyle örtülür.Somunlar şekillendirilmiş durumda, ikinci kabarmaya hazır.İkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


İkinci kabarma için sadece 45 dk beklenir.
Hamurlar 45 dk sonra fırına verilmeye hazır durumda.Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar, pişirme kağıdı yardımıyla fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derecede 15, 200 santigrat derece 15-20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.İşlenmiş hamurlar.
Üstten görünüş.
Genel görünüş.
Nefis Kabuk görünümü.Afiyet Olsun.