Malzeme


Ön Hamur

10 gr Yuva Yaş Maya

135 ml Ilık Su

90 gr Kepekli Un

60 gr Genel Amaçlı Un


Ana Hamur

1.5 Tatlı Kaşığı Bal veya Malt

1 Çorba Kaşığı Mısır Unu (İsteğe Bağlı)

1 Çorba Kaşığı Soya Unu (İsteğe Bağlı)

350 gr Genel Amaçlı Un

150 ml Ilık Su

1.5 – 2 Tatlı Kaşığı Tuz

20 gr Tereyağ


Süsleme

Susam, haşhaş tohumu, iç çekirdek…


Hazırlama


Ön Hamurun Hazırlanması

135 ml ılık su içine ufak parçalara böldüğümüz mayayı katıp erimesi sağlanır daha sonra bu karışım birbirine iyiye karışmış unlara katılıp yumuşak bir hamur elde edilir ve mayalanması için üzeri kapatılarak 30 dk bekletilir.


Ana Hamurun Hazırlanması

Hazırladığımız ön hamura bal veya malt, un ve su katılıp homojen kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar 10 dk yoğrulur.  Yuvarlak bir şekil verilip unlanmış veya yağlanmış bir kaba konulup üzeri kapatılır ve tekrar 20 dk mayalanmaya bırakılır.


Şekil Verme

Hamur bıçak yardımıyla 80-90 gr lık yaklaşık 10 bezeye bölünür. Hamurların üzeri nemli bir bezle örtülüp 10 dk bekletilir. Bu ufak hamur parçalarına el ayası yardımı ile yuvarlak şekil verilir. Hamurun üzerine püskürteç ile su sıkılıp haşhaş tohumu, iç çekirdek veya susam ile süslenir ve hamur bezeleri yaklaşık iki misli kabarıncaya kadar 30-40 dk bekletilir. 10 dk kala keskin bir bıçak yardımıyla hamurların üzerine verevine çok derin olmayan kesikler atılır.


Pişirme

Hamurlar önceden ısıtılmış 230-240 derecelik fırına verilir. Fırının nem oranı yüksek olması için püskürteç ile fırının cephelerine su sıkılabilir veya sıcağa dayanıklı bir kapta kaynamış su fırının içinde uygun bir yere konulabilir.


Afiyet olsun.

Kaynak: http://ekmeksanati.info/index.php?topic=1169.0