Grant Ekmeği


İngiltere'ye ait olan Grant Ekmeği, Doris Grant tarafından tarife geçirilmiş ve kendi adıyla anılır hale gelmiştir. Yoğrulmayan ekmek benzeri bir hazırlığı olmasına rağmen bu uygulamada klasik yöntem seçilmiştir.  Tamamen tam buğday unlu olabildiği gibi, karışım halinde de yapılabilmektedir. Tarif, "The Cook's Encyclopedia of Bread"'den uyarlanmıştır.


Tariften 2 adet 1000'er gr Grant Ekmeği çıkmaktadır.


Nefis Grant Ekmekleri.Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


960 ml (4 Ölçü Kabı) Su.

800 gr (yakl. 6 tam 2/5 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu  (Ankara Un).

400 gr (yakl. 3 tam 1/5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un  (Ankara Un Çift Leylek).

1 Büyük Kaşık Kahverengi Şeker.

1 Büyük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Büyük Kaşık Aktif Kuru maya.


Üzerine Serpmek İçin:

1 Büyük Kaşık Çörek Otu.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Hamurun hazırlanması için unlar, Aktif Kuru Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından bu karışımın üzerine Şeker eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş su dökülür. Hamur,4 dakika boyunca mikserde yoğrulur ve üzerine tuz ilavesi ile 8 dk. daha yoğrulur.


Not: Hacim büyük olduğu için hamur ikiye bölünerek yoğruldu.


EYM’nda ise öncelikle su, şeker, aktif kuru maya ile en üste de unlar ve tuz konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır. Hacim büyük olduğu için iki defada yapılması önerilir.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Tava Ekmek tekniğinde benzer şekilde Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde yaklaşık 1.5 saat beklenir ve 2 kat kabarması sağlanır.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış hamur.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, Tava Ekmeği tekniğinde anlatılan tekniğe uygun olarak unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Sayısal terazi yardımıyla veya gözle 2 eşit parçaya ayrılır.


Hamur,  içindeki kabarcıkların iyice kaçmasına izin verilmeden tava boyunca açılır ve somun ekmek gibi katlanarak ek yeri alta gelecek şekilde önceden yağlanmış 30 cmlik büyük boy ekmek tavasının içine yatırılır. Üzerine amerikan bezi örtülerek ikinci kabarmaya alınır.


İkinci Kabarma için hazır hamurlar.


İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması 90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 180 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


İkinci kabarma ve çörek otu serpilme sonrası hamurlar.


Fırın yeterince ısındıktan sonra ekmek tavaları fırına sürülmeden üzerleri nemlendirilerek çörek otu serpilir, fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-16 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem  sağlanır. Tavalar, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 50-55 dk boyunca da 180 santigrat derecede pişirilir. Ekmek Tavaları fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavaya konularak fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.Ekmekler fırından alındıktan sonra.Tavadan alınmış, dinlenmekteler.Kabuk detayı.Afiyet Olsun.