Alman Kahvaltı Ekmeği

(Sonntagsbrot)


Özellikle kahvaltıda ve çay yanında nefis giden, ayrıca tosta da gelebilen bu bu lezzetli ekmeğin tarifi, Kristiane Müller-Urban'ın "Brot&Brötchen"' isimli eserinden uyarlanmıştır.


Tariften bir adet 1000 gr büyük boy kahvaltı ekmeği çıkmaktadır.İnce dilimlenmeye gelebilen Nefis Alman Kahvaltı Ekmeği.
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


600 gr (yakl. 4 tam 4/5 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un (Ankara Un Çift Leylek).

200 ml ılık Tam Yağlı Pastörize Süt.

3 Adet Büyük Boy Yumurta.

125 gr Tereyağ.

1 Küçük Kaşık Şeker.

1 Büyük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

21 gr (yarım küpçük) Yaş Maya (Pak maya).


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle yaş mayanın aktivasyonunun sağlanması için yaş maya küçük parçalara kırıklanarak 200 ml ılık süt ve tarifte yazılı şekerle birlikte karıştırılarak 10 dk boyunca bekletilir. Üzeri köpüklenmeye ve kabarmaya başlayınca aktifleşmiş demektir ve kullanıma hazırdır.


Un, tuz ve Tereyağ mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş yumurtalar, aktif hale gelmiş yaş maya ilave edilir. Hamur, 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur, uygun kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


Uyarı: Hamurun sıvısının ayarında yumurtalar önemli yer tuttuklarından yumurta boyutundan kaynaklanan değişiklikler nedeniyle hamur katı veya cıvık olabilir. Sert kulak memesi kıvamı için süt veya un ilavesi yapmanız gerekebilir.

EYM’nda ise öncelikle yumurtalar, aktif hale gelmiş yaş maya karışımı, tereyağ en üste de un ve tuz konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır. Ortaya çıkacak hamuun hacmi düşünülerek uygun kapasitede cihaz kullanmak gerektiğini lütfen unutmayınız.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Tava Ekmek tekniğinde benzer şekilde Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 45 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur,hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Hamur, öncelikle tava boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü dikkatlice katlanır ve katlanmış olan hamur ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun ekmek tavasına yerleştirilir ve üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşmaları 45-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 190 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


İkinci kabarmasını tamamlamış hamur, fırına verilmek üzere görülmekte.


Fırın yeterince ısındıktan sonra ekmek tavası fırına verilmeden hemen önce fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-20 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem sağlanır. Tava, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 50-55 dk boyunca da 190 santigrat derecede pişirilir.


Tava fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavasına konularak kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Kahvaltı Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek.
Yandan görünüş.
Yakından görünüş.
İnce kabuk ve dolgun doku (Farenizi fotoğrafın üzerine getiriniz).
Enfes dokunun yakından görünüşü.
Afiyet Olsun.