Sürk Peynirli EkmekSürk peyniri, Hataylı dostlarımızın bizi tanıştırdığı hoş bir lezzet. Kahvaltıda içine baharatlar ve sızma yağ konularak yenilmesi tercih ediliyor. Bu ilginç lezzetin ekmeğe transferini sağlayan bu enfes aromalı ve yumuşak ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 69 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Sürk Peynirli Ekmek.Malzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


300 ml Ilık Su.

1 Küçük Kaşık Tuz.

3 Büyük Kaşık Tere yağı.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 Büyük Kaşık Yoğurt.

500 gr (yakl. 4 Ölçü Kabı) Ekmeklik Un (Olin Un).

1.5 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Sinyal sesinden sonra eklenmek üzere:

1/2 Ölçü Kabı süzülmüş Sürk Peyniri.Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Sürk peyniri kahvaltıda.


Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


Not: Arzu edilirse Unlar, tuz ve maya dışarıda uygun bir kapta homojen oluncaya kadar çırpıcı ile karıştırıldıktan sonra EYM kazanına alınabilir.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Sinyal sesinden sonra Sürk peyniri ilave edilir, son defa kıvam kontrolü yapılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.
Kümbet Detay
Doku Detay.


Afiyet olsun.