Bazlama Ekmeği


Bazlama ekmeği, pazar sabahı kahvaltıda bazlama benzeri bir yassı ekmek düşünürken ortaya çıkarılan ilginç bir ekmektir. Akdeniz iklimi özelliklerini taşımaktadır. Ortaya tahmin edemediğim oranda hafif bir ekmek çıkınca gerçekten beğeni topladı.


Tariften yaklaşık 375'er gramlık 2 adet somun ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis Bazlama Ekmeği.Malzemeler:


Ön Maya İçin:


2 Cup Genel Amaçlı Un (Ankaya Çift Leylek Un kullanıldı).

1 Cup Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/3 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Maya (Yuva Maya kullanıldı).Asıl Hamur için:


2 Cup Genel Amaçlı Un (Ankaya Çift Leylek Un kullanıldı).

Hazırlanmış olan Ekşi Mayanın tamamı.

1/4 Cup Yoğurt (R/O Su kullanıldı).

2 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Zeytin Yağı.

1/2 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Tuz.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant Maya (Yuva Maya kullanıldı).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ekşi maya hazırlanır. Ekşi Mayada önce uygun kaba tüm malzemeler konulur ve tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar iyice karıştırılır. Duş bonesi ile kapatılarak bir gece boyunca (en az 4 saat, 2 güne kadar buzdolabında bekleyebilir) beklemesi yeterlidir.


Ekşi Maya hazırlandıktan sonra asıl mayanın hazırlanmasına başlanılır. Bunun için ekşi maya, un, yağ, yoğurt ve  su mikser kabına konularak 2 dk. boyunca yoğrulur ve 20 dk. için ekşimeye bırakılır.


Bu sürenin sonunda mikser yeniden çalıştırılırken hamurun üzerine tuz ve maya ilavesi ile  10 dk. daha yoğrulur, elastik ve plastik kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır.


EYM’nda ise öncelikle su, yağ, yoğurt, tuz, arkasından Ekşi maya ile en üste de un ve İnstant Maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak en az 15-20 dakika boyunca yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Taş Ekmek tekniğinde benzer şekilde kabartma kabına alınarak üstü kapatılan hamur, 2 kat oluncaya kadar beklenir. Bu süre ortam sıcaklığına göre 1-2 saat arasında değişmektedir.

Fermantasyonunu tamamlamış ve iki katına ulaşmış hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Arzu edilirse kesme bıçağı ile eşit 2 parçaya ayrılır. Taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle topan ya da somun şekli verilir. Şekil verilmesi esnasında öncelikle merdane ile 25-30 cm. çapında açılır. Üzerine silikon fırça ya da el yardımı ile ince bir kat halinde zeytinyağı sürülür ve halı katlar gibi parmak uçları yardımı ile katlar birleştirilerek katlanır. Zeytinyağı kayma yapacağından katlama esnasında hamurun gevşek olmamasına dikkat edilmelidir. Somun şekli verilmiş hamur, son kabarmasını yapacağı, yağlı kağıdın üzerine alınarak üzeri pamuklu bez ile örtülür. Son kabarma için de 2 kat olması beklenir. Bu süre de ortam sıcaklığına göre 1-1.5 saat sürmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Kontrol için hamurun üzerine hafifçe bastırılması yeterlidir. Basılan yer hemen dolduruluyor ise henüz hamur yeterince kabarmamış demektir. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Pişirme işleminden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


Fırın yeterince ısındıktan sonra hamur fırına sürülmeden fırının kapağı açılarak su püskürteci ile 15-20 kez kenarlara gelecek şekilde su püskürtülerek yeterli nem  sağlanır. Hamurun, fırına verilmeden önce çizilmesine gerek yoktur ancak istenirse keskin bir bıçak ya da jilet yardımı ile uygun bir şekilde çizilerek fırın taşına yağlı kağıt yardımıyla bırakılır. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye bir kaç kez bolca su püskürtülür. İlk 15 - 20 dk. sonrasında ekmekler fırın içinde yer değiştirilerek homojen pişme sağlanır.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Bazlama Ekmeği, çizilmemiş.


Bazlama Ekmeği, çizilmiş.


İlginç, lezzetli ve hafif doku.Afiyet Olsun.