Soyalı Bagetler


Günlük olarak yapılabilecek, su, tuz, un, soya unu ve ekşi maya katkılı ekmektir. Hafif, katkısız ve dayanıklı olması aynı zamanda basit yapılışıyla günlük olarak tercih edilebilir tariflerdendir. Tarif, aynı zamanda elde yoğurmak için de uygundur.


Tariften yaklaşık 320'şer gram 3 adet Soyalı Baget çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Soyalı Bagetler.


Malzemeler:


Ön Maya için:


200 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Piyale Genel Amaçlı Buğday Unu kullanıldı).

200 gr. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/5 Küp (8 gr) Yaş maya (Efsane Yaş maya kullanıldı).


Asıl Hamur için:


260 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Piyale Genel Amaçlı Buğday Unu kullanıldı).

50 gr. Soya Unu (Doğalsan Soya Unu kullanıldı).

130 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

3 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/4 Küp (10 gr) Yaş maya (Efsane Yaş maya kullanıldı).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un konulur ve üzerine Yaş Maya parmak arasında ufalanıp serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine serin su (8-10 Santigrat Derece) gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


10-12 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için unlar ve ufalanmış yaş maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır.  Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine içinde tuz eritilmiş su yavaş yavaş dökülür. 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle suyun tamamı, ufalanmış yaş maya, arkasından ön maya ile en üste de unlar ve tuz konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Uyarı: Bu tarifteki Soyalı Bagetler elde yoğrularak yapılmıştır.


Taş Ekmek tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde 30’ar dakikalık aralar ile 2 defa “EZEREK” zarf usulü katlama yapılmak suretiyle toplam 90 dk. boyunca ilk kabarma gerçekleştirilir.


Uyarı: Kışın ya da ortamın soğuk olması durumunda toplam süre 120 dk. olacak şekilde ayarlanmalıdır.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra hamur kesme bıçağı ile 3'e ayrılır, taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle baget şekli verilir. Son kabarmasını yapacağı, süzgeç yardımıyla bolca unlanmış amerikan  bezi üzerine yatırılarak 45 dakika boyunca son kabarmayı tamamlaması beklenir.  


Hamurun son kabarmasına başladıktan 15 dk. sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


Uyarı: Bu tarifin uygulanmasında Bagetlerin pişirilmesi esnasında ekmek taşı yerine resimde de görüldüğü gibi baget kalıpları kullanılmıştır.


45 dakikalık süre sonunda hamurlar dikkatlice kalıptan unlanmış kürek üzerine alınır, hızlıca tekniğine uygun olarak çizilir ve sıcak durumda olan (230 santigrat derece) fırına buhar desteği sağladıktan sonra taşın üzerine konulur. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Afiyet Olsun.Taş Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Soyalı Bagetin kabuk ve doku resimleri: