Lezzet ve pratiklik olarak yoğrulmayan ekmek neredeyse rakipsiz bir hale gelmiş durumdadır. Başlangıçta tecrübe kazanana kadar her ne kadar benimle aynı fikirse olmasanız da, zamanla hem fikir olacağımıza eminim. Dore Un numunelerinden Dore Ruşeymli Mix'i yoğrulmayan ekmek uygulaması ile denedik. Hatta bir uygulamayı da yarı yarıya Tam Buğday Unu ilavesi ile yaptık. Sonuç; demlenme süresini de dikkate aldıktan sonra ortaya gerçekten nefis ekmekler çıktı.Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis tahıl ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


600 gr Dore Ruşeymli Hazır Mix (İkinci uygulamada da yarı yarıya Dore Tam Buğday Unu kullanıldı).

475 ml ılık Su.

15 gr tuz.

1 gr İnstant Maya.


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Tam Buğday Unu ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp bolca unlanır.


Hamur nazik bir şekilde zarf usulü dört tarafından katlanarak kat yerleri yukarıya gelecek şekilde top yapılırak kabartma kabına yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.


1-1.5 saat arası sürebilen ve hamurun 2 katına ulaşmasını sağlayan son kabarma  beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın dışarıda bekletilen kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 40 dk kapaklı bir halde pişirme devam eder. 40 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 10 dk.-  15 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.


Not: Döküm tencerede ekmekler daha kısa zamanda pişerken, toprak kaplarda kapaksız pişirme süresi uzamaktadır.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Uyarı: İçinde tahıl unu ya da karışımı bulunan ekmeklerin tüketimi en az 24 saat geçtikten sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde demini alamayan dokunun yapış yapış olduğu görülecek ve içi çiğ kalmış gibi yanlış bir düşünceye varılacaktır.


Afiyet olsun.
Get Adobe Flash player