Demirhindili EkmekUzun zaman önce yabancı bir sitede gördüğüm ve lezzetini merak ettiğim bu ekmeği yapmak için İstanbul'da Mısır Çarşısından Demirhindi (tamarind) alıncaya kadar bekledim. Lezzeti beklenmedik şekilde hoş olan bu ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 69 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Demirhindili EkmekMalzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


1150 gr. Ekmek için:


350 ml Demirhindi Şerbeti.

3 Küçük Kaşık Bal.

2 Küçük Kaşık Tuz.

2 Büyük Kaşık Zeytinyağı.

400 gr Elenmiş Ekmeklik Un (Sinangil Un).

200 gr Tam Buğday Unu (Ankara Un).

2 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Beyaz unun elenmiş olmasına özellikle dikkat ediniz. Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel veya Fransız Ekmek programı,  1000 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Kıtır Kabuk, Çiğnemlik Doku.Alttan Görünüş.Doku.
Afiyet olsun.