Kolay Ekmek


Günlük olarak yapılıp yenebilecek çıtır kabuklu, hafif ve lezzetli bir ekmektir. Yaklaşık 3*550 gr. orta boy ekmek çıkmaktadır.

Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis kolay ekmekler.


Malzemeler:


Ön Maya için:


30 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı)..

20 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/8 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


1050 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Ankara Un Çift Leylek kullanıldı).

700 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Deniz Tuzu.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un konulur ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine oda sıcaklığında olan su gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


8-10 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için tuz hariç tüm kuru malzeme mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır.  Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve içinde tuz eritilmiş su yavaş yavaş dökülür. 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle su, tuz, arkasından ön maya ile en üste de un konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Uyarı: EYM için 1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya ilavesi tavsiye edilir.


Elde ise en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır. Kolay ekmek için elde yoğurmayı tercih ettim. Yoğurmayı yumruklamak ve burmak yerine doğrudan tezgaha çarparak katlamak şeklinde kolayca yapılmıştır.


Taş Ekmek tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak hava alması engellenmiş kabarma kabında oda sıcaklığında toplam 120 dk. boyunca ilk kabarma gerçekleştirilir.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra hamur kesme bıçağı ile 3'e ayrılır, Taş ekmeği tekniğinde belirtildiği gibi katlanarak baget ekmeği şekli aldırılır, ek yerleri aşağıya gelecek şekilde son kabarmasını yapacağı unlanmış bezin üzerine yatırılır. Baget ekmek hamurları ince uzun olacağından kalıba yatırmak yerine doğrudan uygun katlanmış ve süzgeç yardımıyla unlanmış amerikan bezi üzerine yatırılarak 60 dk. boyunca (ya da 2 kat hacime ulaşıncaya kadar) son kabarmayı tamamlaması beklenir.  


30 dk. sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek kalıpları (yoksa ekmek taşı) konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


Fırın çalıştırıldıktan 30 dakikalık süre sonunda hamur yaklaşık 2 katına ulaşınca kalıptan kürek üzerine alınır, sıcak durumda olan (230 santigrat derece) fırına buhar desteği sağladıktan sonra dışarı alınan sıcak kalıpların (yokse doğrudan ekmek taşının) üzerine konulur. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 10 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye bolca buhar püskürtülür.


Dikkat: Bu tarifte ekmek taşı yerine ısıya dayanıklı porselenden baget kalıpları kullanılmıştır. Kalıplar Ekmek taşı ile aynı şartlarda ısıtılmış ve hamurun fırına konacağı sırada fırın dışına alınarak üzerlerine dikkatlice hamurlar yerleştirilmiş ve tekrar fırına konulmuştur. Baget kalıbı her zaman bulunamadığından hamurun pişmesi için Ekmek Taşı kullanılması uygundur.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Afiyet Olsun.


Taş Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Kolay Ekmeklerin kabuk ve doku resimleri: