Ezekiel EkmeğiBol lifli, değişik tahıllı, yoğun, doyurucu ve besin değeri olarak zengin olan bu yoğun ekmek, kahvaltı sofralarının, sıcak çorbaların ve değişik lezzeti ile uzun süre sizi tok tutacak tostların vazgeçilmezi olacak bu nefis ekmeğin tarifi "The 100 Best Vegan Baking Recipes" isimli kitaptan uyarlanmıştır.


Tariften 1 adet orta boy Ezekiel Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Ezekiel Ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


300 ml Ilık Su.

1 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Kuğu Un).

1 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu  (Kalecik Un).

1 Ölçü Kabı Kepekli Un  (Sinangil Un).

1 Ölçü Kabı Çavdar Unu  (Kareksan Un).

1/4 Ölçü Kabı Nohut Unu.

2 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.

1 Büyük Kaşık Üzüm Pekmezi.

1 Küçük Kaşık Şeker.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına sırasıyla unlar, şeker, tuz ve maya konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır. Arkasından mikser düşük hızda çalıştırılırken sırasıyla pekmez, yağ ve su dökülerek yoğurmaya devam edilir. Hamur, 8 dk boyunca mikserde yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle su, pekmez, yağ, şeker, tuz arkasından unlar ve İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortama uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Uç kısımları  göbeğe doğru katlanır ve kat yerleri birleştirilir ya da hamurun kendisini toplaması için bir süre bekletilir. Ek yerleri yukarıya gelecek şekilde hafif unlanmış kabartma kabına konulur, üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar sonra kabarmış olan hamur, kürek yardımıyla pişirme kağıdının üzerine, pürüzsüz yüzey üste gelecek şekilde alınır. Usulüne uygun olarak fotoğraflarda görüldüğü gibi simetrik şekilde bolca çizilir.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alttan bir üst rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 50-60 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeğin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin üzeri yeterince karamelleştiğinde fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen üstüne silikon fırça yardımı ile zeytinyağ sürülür ve ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Ezeikel Ekmeği üst görünüş.
Yandan görünümü.
Kabuk detay.Afiyet Olsun.