Bu güne kadar sürekli olarak sandviç ekmekleri sorulmakta idi ve bir çok sandviç ekmeği tarifi de verilmişti. İstek, tek defada, bir yiyimlik, mini sandviç ekmekleri olarak yoğunlaşınca bu nefis uygulama ortaya çıktı. Uzun süre tazeliğini koruyabilen, tek porsiyonluk, kabuğu dahil karamelize ama yumuşacık yapısı, en önemlisi içindeki malzemenin tadını bastırmayan lezzetiyle sık sık yapacağınız bu tarif "King Arthur Flour"dan uyarlanmıştır.
Mini Sandviç Ekmekleri
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


4 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1 Ölçü Kabı Ilık Süt.

1 Adet Yumurta (Büyük Boy).

3/4 Ölçü Kabı Haşlanmış Patates (Püre edilmiş).

2 Büyük Kaşık Tereyağı (oda sıcaklığında).

2 Büyük Kaşık Şeker.

1.5 Küçük Kaşık Tuz.

2.5 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle Yumurta ve Süt ayrı bir kapta çırpılır. Un, Şeker, Tuz ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş tereyağ ve yumurta-süt karışımı ilave edilir. Hamur, 4 dk boyunca mikserde yoğrulur. Patates püresi ilavesi ile 7-8 dk daha yoğrulmaya devam edilir. Yumuşak kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle çırpılmış süt ve yumurta, patates, un ve maya hariç diğer malzemeler, üstüne de un ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır. Sinyal sesiyle birlikte patates ilavesi yapılır. Yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına konulur, üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -90 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur, hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. Eşit on iki bezeye bölünür ve top haline getirilerek 15 dk boyunca dinlenmeye bırakılır.


Bezelerin pürüzsüz yüzeyleri tezgah üstüne gelecek şekilde parmak uçlarıyla bastırılarak yassılaştırılır. Önce üst kısım ortaya katlanarak bastırılır, sonra alt kısım diğerinin üzerine bastırılarak somun şekli elde edilir. Ek yerleri avuç kenarı ile birleştirilerek, pürüzsüz yüzeyi yukarıya gelecek şekilde pişirme kağıdı serili tepsiye uygun aralıklarla dizilir. Arzuya göre üzerine hafif un serpiştirilir.


Bezeler dinlenirken.Bezeler şekillendirilmiş ve dizilmiş, ikinci kabarmaya hazır.


Tepsi, üzeri amerikan bezi ile kapatılarak ikinci kabarmaya alınır.


İkinci kabarma sonrası hamurlar fırına verilmeye hazır.


İkinci kabarmada hamurun çok fazla kabarmasına müsaade edilmeden 45 -60 dk arası beklenir. Hamurun fırın kabarmasını yapabilmesi için aşırı mayalandırmama önemlidir. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 190 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır.


Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra fırın tepsisi hamurların üzerine boydan pişirme kağıdı serilerek fırına verilir. Tepsi, alttan ikinci kat rafına gelecek şekilde yerleştirilir. Ekmekler, üzeri pişirme kağıdı ile kapalı olarak 18 dk, kağıt alındıktan sonra da üzeri altın rengini alacak şekilde 10-15 dk daha pişirilir.


Tepsi fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ekmekçikler birbirinden ayrılmış bir şekilde ızgaraya dizilip, üzerlerine de pamuklu bez örtülerek dinlendirilir.Mini sandviç ekmekleri fırından henüz çıkmış durumda.
Dinlenirlerken.
Sandviçler sıcak sıcak hazırlanmış.Yakın görünüm.


Afiyet Olsun.