Sally Lunn


İngiltere'de Sally Lunn isimli bir bayan tarafından küçük bir fırında yapılan ve kısa sürede kendi adı ile meşhur olan bu ekmek, hem tost yapmak, hem de yemek yanında yenebilecek özelliktedir. Tarif, Betty Crocker'in "Best Breadmachine Cookbook" kitabından uyarlanmıştır. Kıtır kabuklu ve yumuşak dokulu bir ekmektir.


900 gr.lık Sally LunnMalzemeler:


900 gr. Ekmek için:


2 iri yumurta üzerine 1 Cup + 1 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık)'na tamamlanacak Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

4 Cup Ekmeklik Un (Hatap Ekmeklik Un kullanıldı).

1/4 Cup Zeytin Yağı.

2 Yemekkaşığı (Tablespoon/TBSP/Büyük kaşık) Şeker.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


EYM'nın hamur kazanına sırasıyla yumurta, su, yağ, tuz, şeker ve üzerine ekmek ununun tamamı dökülür, en üste İnstant maya serpilir.


Uyarı: Yumurta sebebiyle geciktirilmiş program için uygun değildir.


EYM'nın hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Beyaz ekmek programı (genellikle 1 numaralı program), 1 kg. ağırlık, açık veya orta ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.


Mükemmel Tepe Kümbeti ve Maya Sönüm Yarığı


Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Afiyet olsun.  EYM Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Sally Lunn Ekmeğinin resimleri: