Günlük Sade Ekmekler


Günlük olarak yapılabilecek, su, tuz, un ve ekşi maya katkılı sade ekmektir. Hafif ve katkısız olması aynı zamanda basit yapılışıyla günlük olarak tercih edilebilir tariflerdendir. Tarif, aynı zamanda elde yoğurmak için de uygundur.


Tariften yaklaşık 300'şer gram 3 adet ya da 450'şer gr. iki adet Günlük Sade Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Günlük Sade Ekmekler.


Malzemeler:


Ön Maya için:


100 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Söke Genel Amaçlı Buğday Unu kullanıldı).

100 gr. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Asıl Hamur için:


600 gr. Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Söke Genel Amaçlı Buğday Unu kullanıldı).

400 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi gece Ön maya hazırlanır. Ön Mayada önce uygun kaba un konulur ve üzerine İnstant Maya serpiştirilerek tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice karıştırılır. Un ve maya karışımının üzerine serin su (8-10 Santigrat Derece) gezdirilerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


10-12 saat sonra asıl hamur hazırlanır. Bunun için un ve İnstant maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır.  Arkasından bu karışımın üzerine ön maya eklenir ve mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine içinde tuz eritilmiş su yavaş yavaş dökülür. 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur.


EYM’nda ise öncelikle suyun tamamı, tuz, arkasından ön maya ile en üste de un ve İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Uyarı: EYM için de yoğurma kazanına malzemeler konulmadan önce ayrı bir kapta un ve mayanın tel ya da silikon el çırpıcısı ile çırpılması hamurun homojen olması ve fermentasyonun hızında etkili olacağı bilinmelidir.


Elde ise "Temel Teknikler/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak en az 15 dakika boyunca yoğrulmalıdır.


Taş Ekmek tekniğinde olduğu üzere Zeytinyağıyla dibi yağlanmış kabarma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde 20’şer dakikalık aralar ile 2 defa “EZEREK” zarf usulü katlama yapılmak suretiyle toplam 60 dk. boyunca ilk kabarma gerçekleştirilir.


Uyarı: Kışın ya da ortamın soğuk olması durumunda toplan süre 120 dk. olacak şekilde ayarlanmalıdır.


Daha sonra silikon mat ya da çalışılacak yüzeye alınarak 10 dk. boyunca üzeri naylon örtülü (naylon hamura değmemeli) olarak dinlendirilir.


10 dk. sonra hamur kesme bıçağı ile 2 ya da 3'e ayrılır, taş ekmeği tekniğinde gösterilen yöntemle somun veya topan ekmek şekli verilir. Son kabarmasını yapacağı, süzgeç yardımıyla bolca unlanmış kalıplarına yatırılarak 45 dakika boyunca son kabarmayı tamamlaması beklenir.  


Hamurun son kabarmasına başladıktan 15 dk. sonra fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır.


45 dakikalık süre sonunda hamurlar dikkatlice kalıptan unlanmış kürek üzerine alınır, hızlıca tekniğine uygun olarak çizilir ve sıcak durumda olan (230 santigrat derece) fırına buhar desteği sağladıktan sonra taşın üzerine konulur. 15 dakika boyunca 230 santigrat derece, 30-40 dakika boyunca 200 santigrat derecede pişirilir. İlk 5 dakika boyunca fırının duvarlarına gelmek şartı ile içeriye bir kaç kez bolca su püskürtülür.


Altından tok ses gelince pişmiş demektir ve dışarıya alınarak ızgarada soğutulur.


Afiyet Olsun.Taş Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Günlük Sade Ekmeğin kabuk ve doku resimleri: