Hemen her yemeğin yanında ve kahvaltılarda iyi giden, ince kabuklu ve dolgun Susamlı İrmikli Ekmeklerin tarifi, Nick Malgieri'nin "The Modern Baker" isimli kitabından alınmıştır.


Tariften 3 adet orta boy Susamlı İrmikli Ekmek çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Susamlı İrmikli Ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:1.5 Ölçü Kabı ılık Su.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

3 Ölçü Kabı elenmiş Genel Amaçlı/Ekmeklik Un (Olin Un).

3/4 Ölçü Kabı Tam Buğday Unu (Sinangil Un)

1/4 Ölçü Kabı İrmik.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Üzerine Serpmek İçin:

Susam (Yeterince ).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına unlar, tuz ve maya konularak silikon çırpıcı ile homojen hale gelinceye kadar karıştırılır. Daha sonra su ilavesiyle yoğrulmaya başlanır, yavaş yavaş suyun tamamı eklenir. 10 dk boyunca yoğrularak ortaya kulak memesi kıvamlı bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de yoğurmak için; malzemeler yukarıdayazılı sıraya uygun olarak kazana yerleştirilir,  hamur programında yoğurma bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğurma bittiğinde kabarmayı beklemeden hamur dışarıya alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Kulak memesi kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasında değişmektedir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur, terazi yardımıyla tartılarak (ya da göz kararı) hamur bıçağı ile üç eşit parçaya ayrılır. Her bir beze öncelikle topan yapılarak 10 dk boyunca dinlendirilir. Bezeler, pürüzsüz yüzey yukarıya gelecek şekilde usulüne uygun olarak 30 - 35 cm uzunluğunda somun şekline getirilir, ek yerleri aşağıya getirilecek şekilde pişirme kağıdına sıralanır. Üzerleri ıslatılarak arzu edildiği miktar susam serpiştirilir ve üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.Somunlar şekillendirilmiş durumdaIslatılarak susam serpilmiş, ikinci kabarmasını yapmaya hazır.İkinci kabarması bitmiş ve fırınlanmaya hazır hamurlar.


İkinci kabarmanın bitmesinden 20-25 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra hamur iki katına ulaşarak kabarmalarını tamamlamaktadır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hamurlar, pişirme kağıdı yardımıyla fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derecede 10, 200 santigrat derece 30-35 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Islatılmış ve susam serpilmiş hamurlar.
Üstten görünüş.
Genel görünüş.
Nefis Kabuk görünümü.Afiyet Olsun.