Yeşil Mercimekli EkmekKahvaltıdan ziyade yemeklerin yanında gidebilecek bu besleyici ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 70 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Yeşil Mercimekli EkmekMalzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


280 ml Su.

2.5 Küçük Kaşık Şeker.

1.5 Küçük Kaşık Tuz.

20 gr Tereyağ.

450 gr Elenmiş Genel Amaçlı Un (Tadı Bol Un).

50 gr Çavdar Unu (Doğalsan Un).

1.5 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).Sinyal sesinden sonra eklenmek üzere:

1 Ölçü Kabı Yeşil Mercimek (Haşlanmış, süzülmüş).


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Beyaz unun elenmiş olmasına özellikle dikkat ediniz. Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Sinyal sesinden sonra yeşil mercimek ilave edilir ve yeniden kıvam kontrolu yapılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Çiğnemlik Doku.
Not: Yeşil mercimek dokuyu kemikli hale getirmekte, çiğnemlik özelliği vermektedir.


Afiyet olsun.