Neapolitan SomunlarıPizzasını çok beğendiğimiz Neapolitan usulü tarife göre yapılan somunlar kıtır kabuk ve çiğnemlik dokusuyla günlük olarak yapılabilecek ve yenebilecek lezzette uygulamalardandır. Bu nefis somunların tarifi Carol Helstosky'nin "Pizza: A Global History" isimli kitabından uyarlanmıştır.


Tariften 5 adet küçük boy Neapolitan somunları çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Neapolitan Somunları.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


490 ml Ilık Su.

6 Ölçü Kabı (750 gr) Genel Amaçlı Un  (Kuğu Un).

1 Ölçü Kabı (125 gr) Baklavalık-Böreklik Un (Eriş Un).

1 Küçük Kaşık Şeker.

3 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küp (42 gr) Yaş maya (Pakmaya).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Tarifte belirtilen ılık su içine şeker ve yaş maya konularak karıştırılır ve 10 dk beklenerek aktif olması sağlanır.


Aktif hale getirilmiş yaş maya.


Mikser kabına sırasıyla unlar ve tuz konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır. Arkasından mikser düşük hızda çalıştırılırken maya aktive edilmiş su dökülerek yoğurmaya devam edilir. Hamur, 8-10 dk boyunca mikserde yoğrulur. Hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle maya aktive edilmiş su arkasından unlar ve tuz konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortama uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra tartı yardımıyla 5 eşit parçaya bölünür ve taş ekmeği tekniğinde anlatıldığı üzere uçları yuvarlatılmış somun şekli verilir. Hamurların ek yerleri alta gelecek şekilde pişirme kağıdı üzerine sıralanır, üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 1 saat kadar sonra iki katına kabarmış olan hamur, usulüne uygun olarak fotoğraflarda görüldüğü gibi açılı tek çizgiyle boydan çizilir.


Şekil verilmiş hamurlar ikinci kabarmaya bırakılmış durumda.İkinci kabarmasını tamamlamış hamurlar çizilmiş durumda.İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alttan iki üst rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamur, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 10, 200 santigrat derecede de 25-30 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Not: 5 parça hamur fırında kabarınca birbirine girmektedir. Bu konuda dikkatli olunmalıdır.


Ekmeğin üzeri yeterince karamelleştiğinde fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Izgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Neapolitan somunlar fırından çıkmış haliyle.Yakın görünüm.
Kabuk detay.Doku.
Afiyet Olsun.