Annemin Yumuşacık EkmeğiAnnem sağ olsun bu günlerde bizimle kalıyor. Evimize farklı bir neşe ve mistik bir atmosfer hakim. Varlığı evimize ziyadesiyle huzur veriyor. Ancak maalesef fazla kalmayı düşünmüyor. Yaptığımız ekmekleri inceleyip tadarak puan veriyor, olumlu olumsuz yönlerini ifade ediyor. Kendisi özellikle yumuşak bir EYM ekmeği isteyince aşağıdaki ekmeği hazırladık. Annemin de beğendiği bu yumuşacık ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 69 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Annemin Yumuşacık Ekmeği.Malzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


290 ml Ilık Su.

1 Küçük Kaşık Tuz.

3 Büyük Kaşık Tereyağı.

1 Büyük Kaşık Bal.

3 Büyük Kaşık Yoğurt.

500 gr (yakl. 4 Ölçü Kabı) Ekmeklik Un (Sinangil Un).

1 tam 1/4 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


Not: Arzu edilirse Un, tuz ve maya dışarıda uygun bir kapta homojen oluncaya kadar çırpıcı ile karıştırıldıktan sonra EYM kazanına alınabilir.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Kıvam kontrolü yapılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.

Doku Detay.


Afiyet olsun.