Yoğrulmayan Ekmek

(Hamuru Dışarıda Hazırlanan)Macera arayan, farklı ekmekler yapmak istiyorum diyenlerin farklı bir tecrübe yaşamak amacıyla denemeleri gereken bu ekmeğin özelliği, uzun süreli mayalanmayı teflon ekmek kazanı içinde değil de, dışarıda başka bir kabartma kabında yapmasıdır.Yoğrulmayan EkmekMalzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


4 Cup TEPELEME (yakl. 550 gr.) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Çift Leylek genel amaçlı un).

1 tam 5/6 Cup (yakl. 440 ml) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1/4 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya (Yuva).


Uyarı: Henüz kendinize güvenemiyorssanız veya kalbiniz bu macerayı kaldıramayacak ise su miktarını 400 ml ile sınırlı tutunuz.


Teknik: EYM Ekmeği ve yoğrulmayan ekmek tekniği karışımı uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde öncelikle Yoğrulmayan Ekmek, arkasından EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Öncelikle un,tuz ve maya kabartma kabına konularak silikon spatula ile güzelce havalandırılır. Arkasından su ilave edilerek tahta spatula ile bulamaç haline getirilir ve üzeri bone ile kapatılarak mutfakta uygun bir köşeye yerleştirilir. 12 - 16 saat arasında iyice mayalanması beklenir.


Un, tuz ve maya silikon çırpıcı ile karıştırılır.Su ilavesi ile bulamaç haline getirilir.Kabarma kabı duş bonesi ile kapatılır.Hamur ilk kabarmasını tamamlamış durumda.İlk kabarmasını tamamlayan hamur BOLCA unlanmış silikon mat veya çalışma tezgahı üzerine alınır. Eller de unlanarak zarf usulü katlanır ve yoğurma bıçağı çıkarılmış ekmek kazanının içine ek yerleri aşağıya, pürüzsüz yüzü yukarıya gelecek şekilde yerleştirilir ve hamurun kazanın üst kısmına kadar kabarması beklenir. Daha yukarı kabarırsa yanlardan taşma tehlikesi olduğunu gözden uzak tutmamalıdır.Hamur, unlanmış tezgahın üzerine yerleştirilerek katlanır.Kazanın bıçağı şıkmış olmalıdır.Katlanmış hamur kazana yerleştirilir.Hamur fırınlanmaya hazır halde.EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Ekmek Yapma Makinesinin fırın programı seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel Görünüş.
Yandan Görünüş.


Afiyet olsun.