Tahıllı Cevizli EkmekSon zamanlarda hem cevizli, hem de tam tahıl unundan ekmekler talep edilmektedir. Gerek lifli olması, gerekse de cevizin verdiği lezzet, bu ekmekleri özellikle kahvaltıların vaz geçilmezi yapmaktadır. Bu enfes cevizli ekmeğin tarifi "EYM'nize Hayran Bırakacak 69 Uygulamalı Tarif" kitabından uyarlanmıştır.Tahıllı cevizli ekmek.Malzemeler:

( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


900 gr. Ekmek için:


330 ml Ilık Su.

1 Küçük Kaşık Tuz.

1 Büyük Kaşık Zeytin Yağı.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1 Büyük Kaşık Limon Suyu.

500 gr (yakl. 4 Ölçü Kabı) Tahıl Unu Karışımı (Doğalsan).

1.5 Küçük Kaşık  İnstant Maya (Yuva Maya).


Sinyal sesinden sonra eklenmek üzere:

1.5 Ölçü Kabı kırıklanmış Ceviz içi.Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


Doğalsan Tahıl Unu Karışımı.Kırıklanmış ceviz içleri.


Malzemeler, EYM'nin hamur kazanına yazılan sıraya uygun olarak konulur.


Not: Arzu edilirse Unlar, tuz ve maya dışarıda uygun bir kapta homojen oluncaya kadar çırpıcı ile karıştırıldıktan sonra EYM kazanına alınabilir.


EYM'nin hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı,  900 gr. ağırlık, orta veya koyu  ekmek kabuğu rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır. Sinyal sesinden sonra cevizler ilave edilir ve kıvam kontrolu yapılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.Program bittikten sonra EYM'den çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel görünüş.
Yandan GörünüşKümbet Detay

Kabuk Detay.


Afiyet olsun.