Tambuğday Sade İtalyan Ekmeği


Tamamen tambuğday unundan oluşan bir ekmek yapımı genelde zordur. Her ne kadar tadı güzel de olsa görüntü itibari ile genelde  üstü çökmüş ya da tuğla görüntüsü veren ekmeklerle karşılaşmak olasıdır. Bu tarif ile hem TAMAMEN tambuğday unundan oluşan hem de görüntü olarak ta tatmin edici bir EYM ekmeği yapabilirsiniz. Tarif, Panasonic EYM Ekmek Tariflerinden uyarlanmıştır.


Tarife uygun olarak EYM'nda Ekmek yapımı tekniğine göre yapılan  Tambuğday Sade İtalyan ekmeği.Tariften 1 adet yaklaşık 750 gr.lık Tambuğday Sade İtalyan Ekmeği çıkmaktadır.


Malzemeler:


190 ml. Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

120 ml. Tam Yağlı Pastorize Süt.

400 gr. Tambuğday Unu (Ankara Un Tek Leylek kullanıldı).

30 gr. Sızma Zeytinyağı ya da eritilmiş Tereyağ.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) Deniz Tuzu/Tuz.

1 tam 1/2 Tatlıkaşığı (Teaspoon/Tsp/Küçük kaşık) İnstant maya (Dr. Oetker kullanıldı).


Uyarı: Tambuğday unu yerine Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un kullanıldığında da aynı şekilde nefis bir beyaz Sade İtalyan ekmeği elde edilmektedir. Ancak su miktarının 150 ml. süt miktarının ise 120 ml. olması gerekmektedir.


Teknik: EYM Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde EYM Ekmeği yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


EYM kapasitesine göre ya 750 gr., ya da 1.000 gr.lık makinelerde uygulanabilir.


Uyarı: Malzemelerin Oda sıcaklığında olması gerekmektedir.


Uyarı: Malzemeler konulmadan EYM hamur kazanı içinde karıştırma bıçağının yerleştirilmiş olduğundan emin olunuz.


EYM'nın hamur kazanına sırasıyla su, süt, yağ, tuz ve üzerine Tambuğday ununun tamamı dökülür, en üste İnstant maya serpilir.


Uyarı: Geciktirmeli program uygulanacak ise unun suya karışarak Mayanın su ile erken temas etmesi önlenmelidir.


EYM'nın hamur kazanı makine içinde yerine yerleştirilir.


Temel Ekmek programı, 1000 gr. için orta veya koyu ekmek kabuğu (zevkinize uygun olarak) rengi seçilir, start tuşuna basılarak program başlatılır.


Uyarı: Tüm tariflerin kullanılan malzeme, sıcaklık, mevsim, yükseklik gibi dış etkenler nedeniyle kontrolü gerektiğinden EYM Ekmeği tekniğinde detaylı anlatıldığı gibi ilk yoğurma anında hamur kıvam kontrolu yapılarak kuru ise 1'er Yemekkaşığı su, cıvık ise kuru ise 1'er Yemekkaşığı un ilavesi ile kulak memesi kıvamı yakalanır. Aşırı un ilavesi yapılıp hacim büyür ise taşmaması için EYM durdurulup fazla hamur alınır, EYM çalışmaya devam edilir veya program baştan başlatılır. Alınan kısım atılmayarak buzdolabına konur ve bir sonraki hamura ilave edilir.


Program bittikten sonra EYM'ndan çıkarılmadan 10 dk. beklenir, dikkatlice çıkarılarak hava alabilmesi için ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.


Afiyet olsun.  EYM Ekmeği tekniğine uygun yapılmış Tambuğday Sandviç Ekmeğinin resimleri: