Arpa Unlu Köy Ekmeği


Arpa unu, ekmeğe farklı bir lezzet ve dolgunluk vermektedir. Her tür yemeğin yanında gidebilecek aynı zamanda tost için de mükemmel olan bu ekmeğin tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır.


Tariften bir adet büyük boy köy ekmeği çıkmaktadır.Nefis Arpa Unlu Köy Ekmeği.
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


250 gr (yakl. 2 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un (Sinangil Un).

125 gr (yakl. 1 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu (Sinangil Un).

190 gr (yakl. 1.5 Ölçü Kabı) Arpa Unu (Doğalsan Un).

1.5 Ölçü Kabı + 2 Büyük Kaşık Ilık Su.

1 Büyük Kaşık Pekmez.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Üzerine serpmek için:

Az miktarda susam ya da çörek otu.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Unlar, tuz ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş pekmez ve su ilave edilir. Hamur, 5 dakika boyunca mikserde yoğrulur. 15 dk boyunca dinlendirilir ve 8 dk daha yoğrulur. Uygun kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’nda yoğurmak için de; öncelikle su, pekmez ve tuz, üstüne de un ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde hacmi iki kat olana kadar beklenir. Bu süre malzeme ve oda sıcaklığına bağlı olarak 60 -120 dk arasında değişmektedir.


Uyarı: Ortam sıcaklığına uygun olarak hamurun kontrolü yapılır. Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.Hamur, tavaya konulmadan önce 10 dk boyunca dinlendirilir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur,hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle ekmek tavası boyunda olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü dikkatlice katlanır ve katlanmış olan hamur ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun ekmek tavasına yerleştirilir ve üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşmaları 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 200 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.


İkinci kabarmasını tamamlamış hamur görülmekte.


Fırın yeterince ısındıktan sonra ekmek tavası fırına verilmeden hemen önce hamurun üzeri su püskrtülerek ıslatılır ve üzerine susam ya da çörek otu serpiştirilir.


Tava fırına verilmeden hamurun üzeri ıslatılmış ve susam ya da çörek otu serpiştirilmiş durumda.


Tava fırına verilmeden önce; fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-20 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem sağlanır. Tava, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 45-50 dk boyunca pişirilir.


Tava fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavasına konularak kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Köy Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek.
Yandan görünüş.
Yakından görünüş.

Afiyet Olsun.