BrötchenEkmek Dostlarının Buluşma Platformunda Brötchen tarifi sorulunca öncelik bu küçük ekmekçiklere geçti. Özellikle kahvaltıda taze olarak tüketilen bu küçük ekmekçikler, kıtır kabuğu ve yumuşak dokusu ile gerçekten lezzetliler ve beğeni topladılar. Bu güzel ekmekçiklerin tarifi http://monnarozaekmekler.blogspot.com/ sitesinden uyarlanmıştır.


Tariften 16 adet Brötchen çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Brötchen.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


7 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Sinangil Un).

2 Ölçü Kabı Su.

1 Büyük Kaşık Şeker.

2 Büyük Kaşık Tereyağ.

3 Adet iri Yumurta Beyazı, çırpılmış.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Üstüne sürmek için:

1 Adet yumurta beyazı

2 Büyük Kaşık Süt.

Mavi Haşhaş Tohumu.Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, şeker, tuz, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken Tereyağ, çırpılmış yumurta beyazları ve su ilave edilir. Hamur, 12 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle su, tereyağı, yumurta beyazları, şeker, tuz, üzerine un, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır. İki defa 45 dkda bir zarflama usulü katlanarak, yaklaşık 2 saat sonra hamurun yeterince kabarması sağlanmış olur.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra hamur bıçağı ya da uygun bir bıçak kullanılarak tartı yardımıyla 16 eşit parçaya bölünür. Her iki el ayası yardımıyla yuvarlanarak topan hale getirilir. Ek yerleri aşağıya getirilecek şekilde pişirme kağıdı üzerine hamurların büyümesi de dikkate alınarak yerleştirilir. Üstlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir.


İkinci kabarma öncesi hamurlar.İkinci kabarma sonrası hamurlar.


Kabarmış olan hamurların üzerine önce sütle çırpılmış yumurta beyazı silikon fırça yardımıyla sürülür ve üzerine haşhaş serpilir. Hemen arkasından her biri çapraz çizilerek 10 dk boyunca yeniden dinlenmeye bırakılır.


Hamurlara yumurta beyazı ve süt karışımı özenle sürülür.Haşhaş ekili halde beklemekte.Hamurlar çizilmiş durumda.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür.


Ekmekçiklerin üstleri altın rengine dönünce fırından alınır ve hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Brötchenler fırından çıkarılmış durumda.Genel görünüş.Yakından görünüş.Yakında görünüş.Afiyet Olsun.