Köy Ekmekleri, tadı damağımıza uygun, her türlü yemeğin yanında ve aynı zamanda kahvaltıda yenebilecek günlük ekmeklerdendir. Tarif, Daniel Leader'in "Local Breads" isimli kitabından uyarlanmıştır.Tariften 2 adet büyük boy Köy Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Köy Ekmeği


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


600 gr elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).    

100 gr Tam Buğday Unu (Sinangil Un).

50 gr Çavdar Unu (Doğalsan).  

540 gr ılık Su.                                                          

12 gr Deniz Tuzu/Tuz.                                  

22 gr Yaş maya (EvMaya).                          


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kabartma kabına unlar ve su konularak tahta spatula ile homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yerde 20-30 dk arası bekletilir.


Daha sonra hazırlanan bulamaç mikser kabına alınır, tuz ve maya kırıklanarak ilave edilir. 8-10 dk boyunca yoğrulur. Ortaya kulak memesi kıvamında bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de ise öncelikle hazırlanmış olan bulamaç, tuz ve maya konularak  hamur programında yoğurma işlemi bitinceye kadar çalıştırılır. Yoğrulması biten hamur kabarmaya bırakılmadan dışarı alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Hamur hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır.


Her 60 dkda bir hamur, tezgah üzerine alınarak taş ekmeği tekniğinde gösterildiği üzere zarf usulü katlanarak pürüzsüz yüzeyi üste gelecek şekilde yeniden kabartma kabına konulur. 180 dk boyunca bu işlem 3 defa yapılmış olur ve üçüncüde hamur tezgah üzerine bırakılır.


Çok hafif unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, 2  eşit bezeye bölünür, zarf usulü katlanmış halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Bezeler ezilmeden katlanarak silindir haline getirilir ve havası kaçırılmadan tam buğday unu veya kepek serpiştirilmiş kalıplara ek yeri üste gelecek şekilde özenle konur. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, teker teker kalıplarından pürüzsüz yüzeyleri yukarıya gelecek şekilde küreğe alınırlar.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan hamurlar, fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derece 30 dk, 200 santigrat derecede ise iyice kızana kadar pişirilir.  Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Önden görünüş.
Üstten görünüş.
Yakın görünüş
Doku


Afiyet Olsun.