Victorian Sütlü Ekmeği


Her evin ihtiyacı, tost yapımında kullanabileceği, kahvaltıda ya da hafif yemeklerin yanında rahatlıkla yiyebileceği bu nefis besleyici tost ekmeğinin tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır.
Victorian Sütlü Ekmeği
Malzemeler:


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Kaşık; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Kaşık; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


475 gr (yakl. 3 tam 3/4 Ölçü Kabı) Ekmeklik Un (Olin Un).

1.5 Ölçü Kabı Ilık Tam Yağlı Süt.

1 Büyük Kaşık Şeker.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Üzerine sürmek için (beraberce çırpılacak):

1 adet yumurta,

1 Küçük Kaşık süt.


Teknik: Tava Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Tava Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, Tuz, Şeker ve İnstant Maya mikser kabına konularak tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Arkasından mikser düşük devirde çalıştırılırken üzerine yavaş yavaş süt ilave edilir. Hamur, 8 ila 10 dakika boyunca mikserde yoğrulur. Uygun kıvam alan hamur, Zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


EYM’de yoğurmak için de; öncelikle süt, şeker ve tuz, üstüne de un ve maya konularak hamur programında yoğurma bitinceye bitinceye kadar çalıştırılır ve yoğrulması biten hamur dışarı alınarak zeytinyağı ile hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınarak üzeri duş bonesi ile örtülür.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Hamur, Zeytinyağıyla yağlanmış kabartma kabında üzeri duş bonesi ile kapatılmış halde 45 dk kadar beklenir. Zarf usulü katlanır ve kabartma kabında bir 45 dk kadar daha üstü duş bonesi ile kapalı olarak bekletilir.İlk kabarmasını tamamlamış ve iki katına ulaşmış olan hamur,hafifçe unlanmış silikon mat ya da çalışma tezgahı üzerine alınır. 10 dk boyunca dinlenmeye bırakılır. Hamur, öncelikle ekmek tavasından uzunca olacak şekilde dikdörtgen biçiminde dikkatlice açılır. Hamur, kenarlardan itibaren içe doğru zarf usulü dikkatlice katlanır, ek yerleri dikkatlice birleştirilir, somun şekli verilir ve ters çevrilerek pürüzsüz kısmı üste gelecek şekilde içi hafifçe yağlanmış uygun ekmek tavasına fotoğrafta görüldüğü şekliyle "S" şeklinde yerleştirilir. Üstü amerikan bezi/pamuklu bez ile kapatılarak ikinci kabarmasına bırakılır.


İkinci kabarma için "S" şekli verilerek tavaya yerleşirilmiş hamurİkinci kabarmada hamurun 2 katına ulaşması ya da tavayı doldurması 60-90 dakikayı bulmaktadır. Bu arada kabarmanın bitmesine 20-25 dk. kala fırın 200 santigrat dereceye ayarlanarak ısıtılır, ızgara rafı en alt kata yerleştirilir.Fırın yeterince ısındıktan ve hamur kabarmasını tamamladıktan sonra ekmek tavası fırına verilmeden hemen önce hamurun üzeri hazırlanmış süt-yumurta karışımı sürülerek ıslatılır.


Kabarmasını tamamlayarak fırına verilmeye hazır hale gelmiş hamurFırına verilmeden önce hamurun üzeri süt-yumurta karışımı ile ıslatılırTava fırına verilmeden önce; fırının kapağı açılıp su püskürteci ile 15-20 kez fırın kenarlarına su püskürtülerek yeterli nem sağlanır. Tava, en alt rafa yerleştirilmiş ızgara üzerine ortaya gelecek şekilde yerleştirilir. 200 santigrat derecede, 40-45 dk boyunca pişirilir.


Tava fırından dikkatlice çıkarıldıktan sonra, ters çevrilerek ekmek dışarı alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Tok bir ses duyuluyor ise pişmiş demektir. Aksi takdirde tekrar tavasına konularak kısa bir süre için yeniden fırına verilir.


Dışarı alınan ekmek tavasından çıkarılarak ızgara üzerinde pamuklu beze sarılı halde soğutulur.
Tost Ekmeği fırından henüz çıkmış durumda.
Tavasından çıkarılmış Ekmek.
Genel görünüş.DokuTostluk Dilimler
Afiyet Olsun.