Günlük Bagetler

(French Sticks)Hemen her gün yapılabilecek özellikle sıcak tüketildiğinde hem tadı hem görüntüsü ile iştah açan bu nefis bagetlerin tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır.


Not: Bagetlerin ikişer ikişer alınması ya da yapılmasının sebebi ilginçtir. Fırından aldığınız ya da çıkardığınız bagetlerin birini yolda yiyeceğinizden, ancak ikincisini evinize ya da sofranıza götürebileceğiniz düşünülerek çiftli alınır ya da pişirilirmiş.


Tariften 2 adet orta boy Günlük Baget çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Günlük Bagetler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


3 tam 3/4 Ölçü Kabı elenmiş Ekmeklik Un (Olin Un).

1 tam 1/4 Ölçü Kabı ılık Su.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Mikser kabına un ve suyun tamamı konularak bulamaç olana kadar kısa süre karıştırılır ve 20 dk boyunca suyun un tarafından emilmesi için bekletilir. Mikser çalıştırılırken maya ve tuz ilavesi yapılarak 10 dk boyunca düşük hızda yoğrulur. Ortaya kulak memesinden az daha yumuşak kıvamlı bir hamur çıkmaktadır.


EYM’nda ise öncelikle su ve un konularak karıştırılır, karıştırma sonrası program iptal edilir ve 20 dk beklenir. Daha sonra tuz ve maya ilavesi ile hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Hamurun durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


İki katı hacime ulaşmış olan hamur silikon mat veya tezgah üzerine alınarak taş ekmeği tekniğinde anlatılan zarf usulü katlama yapılır ve tekrar zeytin yağlı kabartma kabına konularak 45 dk bekletilir.


45 dk sonra hamur yeniden silikon mat veya tezgah üzerine alınarak taş ekmeği tekniğinde anlatılan zarf usulü katlama yapılır ve tekrar zeytin yağlı kabartma kabına konularak ilave bir 45 dk daha bekletilir.


İlk kabarmasını tamamlamış ve hava kabarcıkları dolmuş olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Tezgah üzerinde veya silikon matta 10 dk daha dinlenmesi beklenir.


Hamur, terazi yardımıyla tartılarak (ya da göz kararı) hamur bıçağı ile iki eşit parçaya ayrılır. Her bir parça pürüzsüz yüzey dışarıya gelecek şekilde usulüne uygun olarak 30 cm uzunluğunda baget şekline getirilir, ek yerleri yukarıya getirilecek şekilde hafifçe unlanmış amerikan bezi üzerinde, üzerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 245 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra kabarmış olan hamur, sıcak fırına verilmek üzere kabarmasını tamamladığı bez üzerinden küreğe alınır. Küreğe alınması esnasında hamurun pürüzsüz yüzeyi üste gelmelidir. Usulüne uygun olarak hamurun üzeri keskin bir bıçak ya da jilet yardımıyla verevine beş çizgi ile açılı şekilde derince çizilir.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan hamurlar, sırayla fırın taşına  itinayla bırakılır. 245 santigrat derece 20-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeğin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Üstten görünüş.
Genel görünüş.
Nefis Kabuk görünümü.Afiyet Olsun.