Doyurucu Hamburger Ekmeğiİnce kabuklu, yumuşacık, yuvarlak hamburger ekmekleri özellikle tost yapmak için aranmaktadır. İnce kabuk yapısı uzun süreli yumuşak kalabilmesi özellikle çocuklar tarafından tercih edilmesine sebep olmaktadır. Doyurucu hamburger ekmeğinin tarifi ekmek dostlarının buluşma platformundan uyarlanmıştır.


Tariften 6 adet Doyurucu Hamburger Ekmeği çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Hamburger Ekmeği.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


4 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Sinangil Un).

1/4 Ölçü Kabı Çavdar Unu (Doğalsan).

1/4 Ölçü Kabı Mısır Unu (Kareksan).

2 Büyük Kaşık Şeker.

2 Küçük Kaşık Zeytinyağı.

1 Adet iri yumurta beyazı.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

3/4 Ölçü Kabı Su.

1/2 Ölçü Kabı Tam Yağlı Pastörize Süt.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Üstüne sürmek için:

1 Adet yumurta sarısı

1 Büyük Kaşık Süt.

Mavi Haşhaş Tohumu ve Susam.Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Unlar, şeker, tuz, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken yağ, yumurta beyazı, süt ve su ilave edilir. Hamur, 12 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle su, zeytin yağı, yumurta beyazı, şeker, tuz, üzerine unlar, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra hamur bıçağı ya da uygun bir bıçak kullanılarak 6 eşit parçaya bölünür. her iki el ayası yardımıyla yuvarlanarak topan hale getirilir. Ek yerleri aşağıya getirilecek şekilde pişirme kağıdı üzerine hamurların büyümesi de dikkate alınarak yerleştirilir. Üstlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir.


İkinci kabarma öncesi hamurlar.İkinci kabarma sonrası hamurlar.


Kabarmış olan hamurların üzerine oklava ile ortadan basılarak şekillendirilir ve önce sütle çırpılmış yumurta sarısı silikon fırça yardımıyla sürülür ve üzerine susam ya da haşhaş serpilir. 10 dk boyunca yeniden dinlenmeye bırakılır.


Oklava ile basılarak hamurlar şekillendirilir.Susam ve haşhaş ekili halde beklemekte.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 180 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 180 santigrat derecede 25-30 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmekçiklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmekçiklerin altına bakılarak kontrol edilir. Yeterince pişince hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Hamburger hamurları fırına verilmeye hazır.Hamburger ekmekleri.Haşhaşlı.SusamlıAfiyet Olsun.