Daktyla

(Komşunun Köy Ekmeği)


Yoğrulmayan ekmek, yöntem olarak sadece Jim Lahey'in formülünü verdiği ekmekle değil, arzu ettiğiniz herhangi bir tarifi de ufak tefek değişikliklerle uygulayabileceğiniz muhteşem bir yöntemdir. Diğer yöntemlere nazaran kendine has lezzetini de kattığından çok daha aromalı ve yemesi zevkli bir ekmek ortaya çıkmaktadır. Daktyla, Yunanistan'da yapılan, orijinali elde kırılabilen yapılı, tam buğday unu ve mısır unu barındıran yemesi çok hoş bir Köy ekmeğidir. Tarif, Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uyarlanmıştır.


Verilen tarifle büyük boy 1 ekmek çıkmaktadır.


Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis ekmek.( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


325 gr (yakl. 3 Ölçü Kabı) Genel Amaçlı Un veya Ekmeklik Un (Olin Un kullanıldı).

90 gr (yakl. 2/3 Ölçü Kabı) Tam Buğday Unu (Sinangil Un Kullanıldı).

60 gr (yakl. 1/2 Ölçü Kabı) ince Mısır Unu.

400 ml (1 tam 2/3 Cup) Damacana veya arıtılmış su (R/O Su kullanıldı).

1 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Büyük Kaşık Zeytinyağı.

1 Büyük Kaşık Süzme Bal.

1/3 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva Maya kullanıldı).Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su, zeytinyağı ve bal hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır, arkasından üzerine zeytinyağı, bal ve suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır.


Hamur mayalanmış, tezgah üzerine alınmaya hazır.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp hazırlanır, kalıbın üzerine gerekirse amerikan bezi konularak yine süzgeç yardımı ile yapışmasını önlemek amacıyla bolca unlanır.


Hamur nazik bir şekilde zarf usulü katlanarak kat yerleri yukarıya gelecek şekilde top yapılır ve kalıba yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Hamur, unlanmış kalıba ek yerleri yukarıya gelecek şekilde alınmış durumda.


Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli ve çabuk olunmalıdır.İkinci kabarmasını tamamlamış ve sıcak pişirme kabına konulmaya hazır hale gelmiş hamur.


1-1.5 saat arası son kabarma süresi hesaplanarak beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaranın üzerine yerleştirilir.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Hamur sıcak kaba alınınca fırın eldivenleri ile kap hafifçe sallanarak hamurun yerleşmesi sağlanır ve hızlı bir şekilde jilet ya da kesici bir malzeme ile hamurun üzeri usulüne uygun çizilir. Sıcak kabın dışarıda bekletilen kapağı kapatılarak tekrar sıcak fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 200 santigrat derecede 20 dk.-  25 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Afiyet olsun.Ekmek, fırından kabıyla alınmış durumda.
Ekmek dışarı alınmış.Yandan genel görünüş.Kabuk yapısı.Enfes kabuk ve doku (İmleçi fotoğraf üzerine sürükleyiniz.)