Rofco fırın reklamını yapan filmde ekmeğin fırın içinde müthiş bir şekilde kabardığı ve abartılı bir maya sönüm yırtığı ortaya çıkardığı görülmektedir. Bu tarif, söz konusu fırın kabarmasının uygulaması olup, ekmeklerinde derin maya sönüm yırtığı isteyenler için uyarlanmıştır. Bu uygulamada dört temel malzeme ile esmer köy ekmeği yapılmıştır.


Tariften 2 adet orta boy esmer ekmek çıkmaktadır.


Fırın Kabarmalı Esmer Ekmekler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


Ön Maya İçin:


1 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un.

1/2 Ölçü Kabı Su.

1/4 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Asıl Hamur İçin:


Ön Mayanın Tamamı.

2 Ölçü Kabı (250 gr) Genel Amaçlı Un.

4/5 Ölçü kabı (100 gr) Tam buğday unu.

4/5 Ölçü kabı (100 gr) Çavdar unu.

2/5 Ölçü kabı (50 gr) Mısır unu.

1.5 Ölçü Kabı + 2 Büyük Kaşık Ilık Su.

1.5 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1 Küçük Kaşık İnstant Maya.


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Öncelikle bir gece önceden Ön Mayanın hazırlanması sağlanır. Bunun için un, su ve maya uygun bir kapta tahta kaşıkla karıştırılır, bulamaç haline getirilir ve üzeri duş bonesi ile kapatılarak oda sıcaklığında 8 - 12 saat boyunca beklemeye alınır.


Ön maya hazır olunca asıl hamurun yapımına geçilir. Bunun için de ön maya mikser kabına alınır. Üzerine unların tamamı ve su ilave edilir. Bu haliyle 5 dk yoğrulur. Mikser kabı duş bonesi ile kapatılarak 30 dk boyunca beklenir.


Üzerine tuz ve maya ilave edilir. Hamur, 2 dk boyunca mikserde orta hızda yoğrulur. Hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’de veya elde aynı adımlar takip edilip, sürelerine bağlı kalınarak yoğurma gerçekleştirilebilir.


Daha  sonra bol unlanmış elde topan şekil verilir. Yumuşak kıvamdaki hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 25 dk beklenir. Çok az unlanmış tezgah üzerine alınarak, dikkatlice gerdirilip zarf usulü katlanır ve yeniden pürüzsüz yüzeyi yukarı gelecek şekilde hafifçe zeytinyağı ile yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılarak 25 dk beklenir. Çok hafif unlanmış tezgah üzerine alınarak, dikkatlice gerdirilip zarf uzulü katlanır ve yeniden pürüzsüz yüzeyi yukarı gelecek şekilde hafifçe zeytinyağı ile yağlanmış kabartma kabına alınır. 25 dk daha beklenir. Toplamda 75 dk içinde 2 defa zarflama usulü katlanmış olur.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından hafifçe unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır. Hamur ezilmeden iki eşit parçaya bölünür. Bölünmüş bezeler 20 cm uzunluğunda somun şekli verilir. Pürüzsüz yüzeyi aşağı gelecek şekilde hafifçe unlanmış kalıplara yerleştirilir ve üzeri pamuklu bez ile örtülerek 20 dklık ikinci kabarmaya bırakılır.


Tam bu esnada fırının en altından ikinci rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 230 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılmış olur.


20 dklık bir kabarma süresi sonunda hamurlar fırına verilmeye hazır hale gelir. Pişirme kağıdı yardımıyla kürek üzerine pürüzsüz yüzeyleri üste gelecek şekilde alınırlar. Fırına verilmeden hemen önce keskin bir bıçak veya jilet yardımıyla boydan 30 derecelik açıyla derince çizilir.


Hamurlar fırına verilmeden önce fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 230 santigrat derecede 10 dk, 200 derecede 25-35 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde iki kez su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Önden görünüş.Kabuk yakın görünümAfiyet Olsun.