Hafif BagetlerBir önceki Rustik Bagetlerin çok sevilmesi üzerine benzer baget talebini karşılamak için yapımı daha uzun ancak doku olarak daha hafif olan, hafif bagetler yapıldı. Bunlar da diğerleri gibi çok beğenildi. Tarif, Daniel T. DiMuzio'nun "bread baking, An Artisan Perspective" isimli eserinden uygulanmıştır.


Tariften 3 adet orta boy Baget çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Hafif Bagetler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          Fırıncı Ölçüsü İle:


500 gr elenmiş Ekmeklik Un (Sinangil Un).      (% 100)

360 gr ılık Su.                                                         (% 72)

12 gr Deniz Tuzu/Tuz.                                   (% 2)

4.2 gr İnstant maya (Yuva).                         (% 0.8)


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kabartma kabına un, maya ve su konularak tahta spatula ile homojen hale gelinceye kadar iyice karıştırılır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yerde 12-18 saat arası bekletilir.


Daha sonra hazırlanan ön-maya mikser kabına alınır, tuz ilave edilir. 10 dk boyunca yoğrulur. Ortaya kulak memesi kıvamından çok daha yumuşak bir hamur çıkmaktadır.


EYM’de ise öncelikle hazırlanmış olan ön maya ve tuz konularak  hamur programında yoğurma işlemi bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Kıvamı gereği özel bir yoğurma şekli vardır. Aksi takdirde elinize yapışabilir. Kulak memesinden çok daha yumuşak kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır.


Her 40 dkda bir hamur, un serpilmiş tezgah üzerine alınarak taş ekmeği tekniğinde gösterildiği üzere zarf usulü katlanarak pürüzsüz yüzeyi üste gelecek şekilde yeniden kabartma kabına konulur. 120 dk boyunca bu işlem 3 defa yapılmış olur ve üçüncüde hamur tezgah üzerine bırakılır.


Katlanmış ve unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınan hamur, zarf usulü katlanmış halde 10 dk boyunca dinlendirilir. Daha sonra hamur, 25*35-40 cm kadar dikdörtgen şekilde açılır boyuna 3 eşit parçaya bölünür. Parçalar yuvarlanmadan sadece enine katlanarak silindir hale getirilir ve havası kaçırılmadan un serpiştirilmiş amerikan bezi üzerine aralarına bez katmanı gelecek şekilde özenle konur. Üzerlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır.


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafında ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılmış olur.


Yaklaşık 45 dk-1 saat sonra iki katına kabarmış olan hamurlar, teker teker amerikan bezi yardımıyla pürüzsüz yüzeyleri yukarıya gelecek şekilde küreğe alınırlar. Keskin bir bıçak ya da jiletle usulüne uygun olarak verevine açılı beş çizgi çizilir. Sırayla fırında ısınmış olan taşın üzerine bırakılırlar.


Hamurlar fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Küreğe alınmış olan hamurlar, fırın taşına  itinayla bırakılır. 220 santigrat derece 25-30 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmeklerin yönü değiştirilmelidir.


Ekmeklerin üzeri yeterince kızarınca fırından alınır ve altına vurularak kontrol edilir. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Önden görünüş.
Yakın görünüş.
Kabuk yapısı
Doku sıcak kesim.Doku soğuk kesim.Afiyet Olsun.