Safranlı Cevizli EkmekçiklerGörüntü olarak kurabiyeyi andıran, ancak lezzet olarak kendine has bir tada sahip safranlı cevizli ekmekçiklerin tarifi, "The Cook's Encyclopedia of Bread" isimli kitaptan alınmıştır.


Tariften 12 adet Safranlı Cevizli Ekmekçik çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Safranlı Cevizli Ekmekçikler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


3.5  Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Söke Geleneksel Un).

1 tam 1/4 Ölçü Kabı Tam Yağlı Pastörize Süt.

1  Büyük Kaşık Şeker.

6  Büyük Kaşık Tereyağ.

1/2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

1/2 Küçük Kaşık Döğülmüş Tarçın.

1/2 Küçük Kaşık Döğülmüş Safran.

1/2 Ölçü Kabı ince kıyılmış Ceviz.

1.5 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Safran.


Öncelikle süt kaynar derecede ısıtılarak içine safran katılır ve yaklaşık 30 dk boyunca bekletilir.Kaynamış sütün içine safran karıştırılmış, beklemekte.


Safranlı süt hazırlanınca, Un, şeker, tuz, tarçın, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken tereyağ ve safranlı süt ilave edilir. Hamur, 8 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


EYM’nda ise öncelikle safranlı süt, tereyağ, tarçın, şeker, tuz, üzerine un, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi ile kapatılarak 2 kat olması  için beklenir. Ortam durumuna uygun olarak bu süre 1-1.5 saat arasından değişmektedir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabarma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.Hamur açılmış ve ceviz serpilmiş durumda.


Tezgah üzerinde veya silikon matta merdane yardımıyla yufka kalınlığında açılır. Bir yarısına kıyılmış ceviz serpilir. Açılmış hamurun ceviz serpilmeyen diğer kısmı ceviz serpilmiş kısmın üzerine kapatılır ve uçlarından hafifçe bastırılarak 10 dk dinlendirilir. Daha sonra hamur, katlanmış yerinden uca doğru 12 adet şerit halinde kesilir. Şeritler dikkatlice düğüm haline getirilerek uçları düğümün içine bastırılır. Bu haliyle pişirme kağısının üzerine sırasıyla dizilir. Üstlerine dikkatlice pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir.Şekillendirilmiş bir ekmekçik.Ekmekçikler sarılmış, beklemekte.İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 220 Santigrat Dereceye ayarlanır ve fırın önceden ısıtılır.Ekmekçik ikinci kabarmasını tamamlamış durumda.Ekmekçikler fırına verilmeye hazır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 220 santigrat derecede 5 dk, 200 santigrat derecede 15-20 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür. Son 10 dk içerisinde fırında ekmekçiklerin yönü değiştirilmelidir.


Safranlı Cevizli ekmekçikler fırından çıkarılmadan hemen önce üzerlerine su püskürtülerek üzerleri hafifçe nemlendirilir.


Ekmekçiklerin altına bakılarak kontrol edilir. Yeterince pişince hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Genel Görünüş.Doku.Afiyet Olsun.