Daha önce uygulamasını yaptığımız kupa ekmekçikleri beğeni toplayınca kupada pişebilecek ekmekler konusunda talep geldi. İlk olarak da beğenilerek tüketilen pastane poğaçasının kupa uygulaması talebi geldi. Sonuç memnuniyet verici idi. Özellikle kahvaltı sofrasında sıcak olarak çok iyi giden kupa poğaçalarından tek şikayet fazla tüketim oldu.


Tariften 12 adet küçük boy Kupa Poğaçası çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Kupa Poğaçaları.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:                                                          


250 ml ılık Süt.

100 gr Tereyağı.

25 gr Zeytinyağı.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

4/5 Büyük Kaşık Şeker.

500 gr Genel Amaçlı Un (Olin Un).

1.5 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).İçine koymak için;

Orta yağlı peynir ve kıyılmış maydanoz karışımı.


Üzeri İçin:

1 Adet Yumurta Sarısı, çırpılmış.

Susam (Yeterince)


 

Not: Aynı tarifi sütünü azaltmak şartıyla sulu, yoğurtlu, yumurtalı, mahlepli, zeytinli, patatesli vb şekillerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Örneğin 1/3 Ölçü Kabı yoğurt koydunuzda 30 ml kadar su azaltabilir, yumurta ilave edecekseniz, üzerini verilen ölçek kadar su doldurmalısınız.
Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Kuru malzemeler mikser kabına konur, silikon çırpıcı ile homojen hale gelene kadar karıştırılır. Mikserde yavaş yavaş karıştırılırken tereyağ, zeytinyağ ve süt yavaş yavaş ilave edilir. 10 dk boyunca yoğrulur. Ekmek hamurundan biraz daha yumuşak bir hamur elde edilmelidir.


EYM’de yoğurmak için de; Malzemeler yukarıda yazılı sıraya uygun olarak  konur ve hamur programında yoğurma bitene kadar yoğrulur, yoğrulması biten hamur kabarmaya başlamadan dışarıya alınır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Yoğrulmuş olan hamur, ilk kabarmaya hazırYarım saat sonunda ilk kabarmasını tamamlamış hamur.


Kıvamına gelen hamur, hafifçe yağlanmış kabarma kabına alınarak 30 dk boyunca ilk kabarmaya bırakılır.


Bu esnada içinde poğaça pişirilecek olan porselen kupalar (12 adet) zeytin yağı ile iyice yağlanır. Yağlanma esnasında yağsız alan kalmamalı ama dibinde yağ da birikmemelidir.Hamurlar 12 bezeye ayrılır.


İlk kabarması tamamlanan hamur çalışma tezgahına alınarak göz kararı veya terazi yardımıyla 12 bezeye ayrılır.


Bezeler el ayası yardımıyla yuvarlanır.Her bir beze avuç içinde yuvarlamak suretiyle yuvarlak hale getirilir.Bezeler parmak ve el ayası yardımıyla açılmakta.Sağlı sollu bastırılarak beze açılmış olur.Açılmış olan beze.Ortasına az miktarda iç sürülür.Bezenin kıvrılmasıBezenin ezmeden kapatılmasıBezenin baş parmak ayasıyla usulüne uygun mühürlenmesi. Alt kat yarım cm dışarıda kalmalıdırBezelerin yuvarlanması işlemi bitince sırayla şekil verme işlemi başlar. Bunun için yuvarlatılmış bezenin pürüzsüz yüzü aşağıya gelecek şekilde üstten parmaklar yardımıyla çapraz bastırılarak 10 cm çaplı daire elde edilir.


Az miktarda peynir-maydanoz karışımı ortasına sürülür. Karışım fazla olursa poğaça karışımı kusar.


Alt parça bir miktar dışarıda kalacak şekilde hamur katlanır.


El baş parmak altı ayası ile fotoğrafta görüldüğü gibi kenarlardan yarım cm içeride kalacak şekilde alt hamuru hissedecek şekilde bastırılır. Fazla bastırılırsa kabarmaz, çukur kalır. Az bastırılırsa da tamamen açılır.


Hazırlanan poğaça hamuru her iki ucundan da birleştirilerek yuvarlak hale getirilir ve dudak kısmı yukarıda, birleştirilmiş eksiz kısmı da aşağıda olacak şekilde sırasıyla yağlanmış porselen kupalara oturtulur.


Ya mutfakta uygun bir yerde hamurlar kupaların 3/4'üne gelene kadar kabarması beklenir ya da 50 derece ısıtılmış fırına verilerek fırın açık iken aynı şekilde hamurların kupaların 3/4'üne ulaşıncaya kadar tepsi mayası denilen ikinci mayalandırmanın tamamlanması sağlanır.Tepsi Mayası gelmiş hamurlar, yumurta sürülmeye ve susam serpilmeye hazır durumda.Yumurta sarısı sürülüp, susam serpilmiş hamurlar, fırına verilmeye hazır durumdalar.


Hamurlar, ikinci kabarmadan sonra fırına verilmeden hemen önce üzerlerine yumurta sarısı sürülür. Yumurta sarısı sürülmesi arzuya uygun olarak tam üstüne yapılır, fazla sürülürse akar ve hamuru kupaya yapıştırır. Yumurta sarısının üzerine susam serpiştirilerek fırına verilmeye hazır hale gelir.


Fırın 200 santigrat dereceye ayarlanır ve kupalar sırasıyla fırına dizilir. 30-40 dk boyunca fırında tutulan poğaçaların üstü kızardıktan sonra pişirme kağıdı ile örtülerek üstünün yanmaması ancak altının da pişmesi sağlanır.


Poğaçaların üzeri yeterince kızarınca ve altları da pişince kupalar fırından alınır. Poğaçaları kupalardan çıkarmak için sapından tutulan kupa sertçe diğer elinizin avuç içine bir kaç defa vurularak içinde poğaça serbest hale getirilir ve kupa ters çevrilerek poğaça kolayca dışarı alınır. Hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Fırına verilme öncesinde kupalar hazır durumda.
Kupa ekmekleri fırından çıkmış durumdaYakın görünüm.Poğaçalar kupadan çıkıyor.Doku (imleci fotoğrafın üzerine sürükleyiniz).
Afiyet Olsun.