Bir gece önceden hamurunu karmak şartıyla günlük yapılıp afiyetle yenilebilecek, tam buğday ununun koku ve tadını çok iyi taşıyan, bol lifli, her tür yemeğin yanında mükemmel giden bir ekmektir.Yoğrulmayan Ekmek tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış nefis esmer ekmek.( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


4 tam 2/5 Ölçü Kabı (550 gr) Tahıl Unu (Tahıl Karışımlı Tam Buğday Doğalsan Un).

1 tam 4/5 Ölçü Kabı (440 ml) Su.

1 Küçük Kaşık Tuz.

1/3 Küçük Kaşık İnstant Maya (Yuva).


Teknik: Tarif için Yoğrulmayan Ekmek tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Yoğrulmayan Ekmek yapımında anlatıldığı aynı sıra aynen takip edilir. Buna göre:


Bir gün öncesi akşamdan su hariç tüm malzemeler kabartma kabına konulur. Tel ya da silikon el çırpıcısı ile iyice homojen hale gelene kadar karıştırılır. Üzerine suyun tamamı dökülerek tahta spatula ile kuru kısım kalmayıncaya kadar karıştırılır ve üzeri hava almaması için duş bonesi ile kapatılarak ılık bir yere konur.


12-18 saat sonra silikon mat veya çalışma tezgahı, süzgeç yardımıyla Genel amaçlı veya Ekmeklik un ile bolca unlanarak ekşimiş olan hamur buraya alınır.


Bu arada hamurun son kabarmasını yapacağı kalıp bolca unlanır.


Hamur nazik bir şekilde zarf usulü dört tarafından katlanarak kat yerleri yukarıya gelecek şekilde top yapılır ve kabartma kabına yavaşça konulur ve üzeri aynı bez ile örtülerek son kabarması beklenir.


Uyarı: Hamur çok cıvık olduğu için bu işlem yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.


1-1.5 saat arası sürebilen ve hamurun 2 katına ulaşmasını sağlayan son kabarma  beklenirken son yarım saatte fırın 230 Santigrat dereceye getirilir ve içinde ekmeğin pişeceği kap, ısınması için fırının en alt rafına konulan ızgaraya yerleştirilir.


Bekleme süresi dolunca sıcak fırından ısınmış olan pişirme kabı dikkatle çıkarılır, ocağın üzerine yerleştirilerek acele etmeden son kabarma kabındaki hamur sıcak kaba dikkatle bırakılır. Sıcak kabın dışarıda bekletilen kapağı kapatılarak tekrar fırına sürülür.


230 Santigrat derecede 20 dk., 200 Santigrat derecede 10 dk. kapaklı bir halde pişirme devam eder. 30 dk.'nın sonunda kapak, kabın üzerinden dikkatlice fırın dışına alınarak ekmek kapaksız kapta 15 dk.-  20 dk. arası daha pişirmeye devam edilir.


Fırından çıkarılan sıcak kaptan alınan ekmek ızgara üzerinde pamuk bir bez ile sarılarak soğutulur.


Uyarı: Ekmek fırından çıkınca kıtır bir kabuğa sahip olmasına rağmen, 6-12 saat arası beklendiğinde kabuğunun yumuşacık olduğu görülür.


Afiyet olsun.


Esmer Ekmek Pişirme Kabında.
Kabından dışarı alınmış durumda.
Kabuk görünümü
Doku detay