Parker House Ekmekçikleri

(Parker House Rolls)Boston'da Parker House Otelinin meşhur ettiği kabuksuz, yumuşacık, lezzetli mi lezzetli bu nefis ekmekçiklerin tarifi Eric Treuille ve Ursula Ferrigno'nun "Ultimate Bread" isimli eserinden uygulanmıştır.


Tariften 16 adet Ekmekçik çıkmaktadır.


Taş ekmeği tekniğine ve aşağıdaki tarife uygun yapılmış Ekmekçikler.


( 1 Cup/Ölçü Kabı: 240 ml. hacminde bardak ölçüsüne karşılıktır. Ekmeklik un olarak elenmiş un karşılığı yaklaşık 125 gr. dır.
 1 TBSP/Büyük Ölçü Kaşığı; 15 ml. ölçüye karşılıktır.
 1 tsp/Küçük Ölçü Kaşığı; 5 ml. ölçüye karşılıktır.)


Malzemeler:


4 tam 1/4 Ölçü Kabı Genel Amaçlı Un  (Sinangil Un).

1 Ölçü Kabı Süt.

2 Büyük Kaşık Şeker.

4 Büyük Kaşık Tereyağ.

2 Adet iri Yumurta, çırpılmış.

2 Küçük Kaşık Deniz Tuzu/Tuz.

2 Küçük Kaşık İnstant maya (Yuva).


Üstüne sürmek için:

2 Büyük Kaşık Erimiş Tereyağı.Teknik: Taş Ekmeği tekniği uygulanacaktır.


Yapılışı:


Temel tekniklerde Taş Ekmeği yapımında anlatıldığı sıraya uygun bir yöntem izlenir. Buna göre:


Un, şeker, tuz, İnstant maya mikser kabına konularak silikon çırpıcı ile iyice karıştırılır ve havalandırılmış olur. Mikserde karıştırılırken Tereyağ, çırpılmış yumurtalar ve süt ilave edilir. Hamur, 10 dk boyunca mikserde yoğrulur. Sonuçta hamur, yumuşak kulak memesi kıvamında olmalıdır.


Hamur, yoğrulma esnasında.


EYM’nda ise öncelikle süt, tereyağı, yumurtalar, şeker, tuz, üzerine un, en üstüne de İnstant maya konularak hamur programında bitinceye kadar çalıştırılır.


Elde ise "Temel Teknikler/Görüntülü kayıtlar/Hamur Yoğurma Tekniği"ne uygun olarak yoğrulmalıdır. Tuz, ilk 5 dk.lık yoğurmanın sonunda 5 dk. bekledikten sonra ilave edilmeli, arkasından hamur elastik ve plastik bir kıvam alana kadar yaklaşık 15-20 dk. boyunca yoğrulmalıdır.


Daha  sonra elde 1-2 dk daha yoğrularak topan şekil verilir. Elastik ve plastik kıvamlı hamur, hafifçe yağlanmış kabartma kabına alınır. Üzeri duş bonesi  ile kapatılır. Yaklaşık 1-1.5 saat boyunca iki taı hacme ulaşması beklenir.


İlk kabarmasını tamamlamış olan hamur, kabartma kabından iyice unlanmış çalışma tezgahına veya silikon mat üzerine alınır.


Uyarı: Çok sıcak ortamlarda hamurun iki katına erişme süresi daha kısa olacağından fazla beklendiği takdirde aşırı kabarma olacak ve gluten yapısı zayıflayacağından hamur çökecek ve basık, katı, lezzetsiz bir ekmek ortaya çıkacaktır. Aşırı soğuk ortamda ise bu süre biraz daha uzayabilecektir.


Tezgah üzerinde veya silikon matta topan hale getirilerek 10 dk kadar dinlendirilir. Daha sonra hamur bıçağı ya da uygun bir bıçak kullanılarak tartı yardımıyla 16 eşit parçaya bölünür. El ayası yardımıyla yuvarlanarak topan hale getirilir. Ek yerleri aşağıya getirilecek şekilde pişirme kağıdı üzerine hamurların büyümesi de dikkate alınarak yerleştirilir. Üstlerine pamuklu bez örtülerek ikinci kabarmaya bırakılır. Yaklaşık 45 dk-1 saat kadar iki kat olması beklenir.


Hamur, tartı yardımıyla 16 parçaya ayrılır


Şekil verilmiş hamurlar pişirme kağıdına dizilmiş durumdaİkinci kabarma sonrası hamurlar.Hamurlar uygun bir çubuk yardımıyla bastırılarak şekillendirilirÇubuğu hamuru ikiye bölmeden iyice bastırınız


Kabarmış olan hamurlar tam ortalarından ince uzun bir çubuk iyice bastırılarak iki göbekli hale getirilir. İyi bastırılmazsa hamur tekrar kabarınca izlerini kaybettirecektir. Hamurun kendini toplaması için 15 dk boyunca yeniden dinlenmeye bırakılır.  Hemen arkasından hamurların üzerine erimiş tereyağ silikon fırça yardımıyla sürülür.


15 dk boyunca hamurların kendini toplaması beklenirTereyağı sürülmüş, fırına verilmeye hazır durumda


İkinci kabarmanın bitmesinden 30-35 dk. önce fırının en alt rafına ızgara üzerine ekmek taşı konularak ısı 200 Santigrat Dereceye ayarlanır ve  fırın önceden ısıtılır.


Hamur fırına verilmeden fırın kapağı açılarak ısınmış olan fırına 15-20 kez su püskürtülür ve fırına gerekli  nem sağlanır. Hazırlanmış olan hamurlar, fırın taşına  pişirme kağıdı ile birlikte bırakılır. 200 santigrat derecede 20-25 dk boyunca pişirilir. İlk 5 dk içinde fırının duvarlarına gelecek şekilde su püskürtülür.


Ekmekçiklerin üstleri altın rengine dönünce fırından alınır ve hemen ızgara üzerinde pamuklu beze sarılarak dinlendirilir.Ekmekçikler fırından çıkarılmış durumda.Genel görünüş.Yakından görünüş.Üstten görünüş.Afiyet Olsun.